Krustpils novads
“... augšpus pils, mālzemes muldā Daugavas labajā krastā, uzradās Krizburgas miestiņš – tirgotāju, amatnieku, maizes ceptuvju un lopu kautuvju ciemats, strūgu un plostu dzinēju apmetne.”
J. Niedre „Tai rītā mazā gaismiņā"
“Krustpils krāsas ir vienkāršas – māla sarkanā, zāles zaļā un ūdens zilā, ko sievietes senāk ieauda krusta rūtīs savos lindrakos. ”
Lūcija Ķuzāne "Esmu uzticīgs"
“Gaiss bija brīnumaini dzidrs un tīrs, spīdēja saule, un mani visu ceļu, garām Zīlāniem, Jaunajai muižai, Kondrātiem, Stipriem līdz pat Stukuliem pavadīja nepārtraukta cīruļu dziesma. ”
V. Stukuls „Krustpilieša stāstījums"
“Katram cilvēkam ir tāda vieta, kas paliek neizdzēšamā atmiņā, ko nekādi pasaules notikumi un pārliecīgie attālumi nespēj padarīt nesaredzamu”
Jānis Lejiņš "Spēlmaņu cilts"

Izstāde „Monsinjors Pēteris Vilcāns - 90” Atašienes pagasta bibliotēkā

Izstāde „Monsinjors Pēteris Vilcāns - 90” Atašienes pagasta bibliotēkā


Sagaidot Latvijas simtgadi, „Monsinjora Pētera Vilcāna piemiņas fonda” valde izveidoja izstādi „Monsinjors Pēteris Vilcāns - 90” Krustpils novada pašvaldības NVO projektu konkursa ietvaros. Izstādē skatāmas fotogrāfijas, liecības par Pētera Vilcāna personības lomu sabiedrībā, darbību garīgās un  materiālās kultūras vēstures atklāsmē. Izstādes mērķis -  Krustpils novada kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana, eksponēšana un piedāvājums tūrisma veicināšanai.

Pēteris Vilcāns dzimis Krustpils novada Atašienes pagastā, mācījies Brāļu Skrindu Atašienes septiņgadīgajā pamatskolā, Varakļāņu un Līvānu viduskolās. Pēc Rīgas Metropolijas Garīgā seminara absolvēšanas, kā priesteris un dekāns strādājis daudzās katoļu draudzēs. Pateicībā par uzticīgo kalpošanu, priesterības 50.gadadienā, svētais pāvests Jānis Pāvils II  2001.gadā viņam piešķīra monsinjora titulu. Monsinjoram tika uzticēti arī Rēzeknes – Aglonas diecēzes  ģenerālvikāra pienākumi. 

Monsinjors Pēteris Vilcāns, strādādams Preiļu draudzē, kā priesteris un dekanāta dekāns Atašienes katoļu baznīcai sarūpējis Krustaceļa gleznas, kuras saglabātas līdz mūsdienām. Rīgas arhidiecēzes arhibīskaps - metropolīts V.E.Zbigņevs Stankevičs raksta: „Ar savu darbību monsinjors P. Vilcāns ir sekmējis ne tikai ticīgo, bet visas sabiedrības labumu. Kā baznīcu atjaunotājs un apkārtnes labiekārtotājs viņš devis nozīmīgu ieguldījumu arī kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā.”

Ņemot vērā unikālo notikumu - pāvesta Franciska ierašanos Latvijā 2018.gada 24.-25.septembrī, kas ievērojami ceļ visas Latvijas valsts nozīmi pasaules sabiedrībā, piemiņas fonda valde apzināja pieejamā arhīva dokumentus un izveidoja izstādi par monsinjora darbību. Tas ir būtisks ieguldījums Krustpils novada kultūrvēstures izpētē, saglabāšanā un popularizēšanā. Izstāde izvietota monsinjora dzimtā pagasta Atašienes bibliotēkas telpās un pieejama visiem  interesentiem un  tūristiem bibliotēkas darba laikā. Sadarbībā ar bibliotēkas vadītāju Ritu Pastari, monsinjora Pētera Vilcāna 90 gadu jubilejas atceres pasākums plānots 2019.gadā 16.janvārī.

Projekta ietvaros, Atašienes bibliotēkas telpās, tika uzstādīta mūsdienīga dizaina stacionāru stendu sistēma, kura kalpos daudzus gadus tematiski izglītojošo izstāžu izveidei un prezentācijai. Šajā izstādē skatāma ekspozīcija, kas sastāv no 8 vienībām, no kurām trīs veltītas grāmatas „Monsinjors Pēteris Vilcāns 1929-2012” atvēršanas svētkiem Latvijas Nacionālajā bibliotēkā 1916.gada 19.aprīlī, pārējās piecās - monsinjora Pētera Vilcāna kalpošana Aglonas, Rušonas, Bērzgales, Nīdermuižas, Jasmuižas, Malnavas (Kārsavas), Ruskolovas, Viļakas, Kupravas, Liepnas, Preiļu, Ludzas, Pušmucovas un Līvānu draudzēs no 1951. līdz 2012.gadam. Pašlaik izstādē redzami mākslinieces Intas Terentjevas mākslas darbi.

Monsinjora Pētera Vilcāna piemiņas fonds izsaka pateicību Krustpils novada pašvaldībai un priekšsēdētājam Kārlim Pabērzam, Atašienes pagasta bibliotēkas vadītājai Ritai Pastarei, Atašienes pagasta pārvaldei - Ilonai Zalānei un Pēterim Gravānam.
Paldies par personisko ieguldījumu: Anetei Gapaņonokai, Vitai Salmiņai, Jānim Pastaram (junioram); Jānim Pastaram (senioram), Jānim Grigam.

 

                                           Monsinjora Pētera Vilcāna piemiņas fonda valde.  www.monsinjorspeterisvilcans.lv

Zemgales bajāri izrādīsies Rīgā
Krustpils novada pašvaldības administratīvajā teritorijā notiks z...
29. augustā apspriede par Baļotes ezera apsaimniekošanu
15.augustā Baļotes ezerā tika atklāts Latvijas Republikas čempion...

JAUTĀT PAŠVALDĪBAI
Pasākumi
21.08.2019 plkst. 10.00, Krustpils novada pašvaldība, konferenču zāle
Domes sēde
22.08.2019 plkst. , Kustpils novada skolas
Krustpils novada skolu pieņemšana
31.08.2019 plkst. 11:00, Pie Vīpes kluba
Pie Vīpes kluba notiks 3.sporta svētki
31.08.2019 plkst. , Laukumā pie Atašienes pagasta pārvaldes ēkas
Sporta diena Atašienē
27.09.2019 plkst. , Vīpe
Nakts orientēšanās
12.10.2019 plkst. , Dabas parks "Laukezers"
Skrējiens "Sports vieno"
Krustpils Novadnieks, AUGUSTS 2019
Krustpils Novadnieks, JŪLIJS 2019Krustpils Novadnieks, JŪNIJS 2019Krustpils Novadnieks, MAIJS 2019
JAUTĀT PAŠVALDĪBAI
PašvaldībaSabiedrībaEkonomika un investīcijasTūrismsKultūraKontakti
 • Atašienes Sāpju Dievmātes Romas katoļu baznīca
 • Unguru (Medņu) Evaņģēliski luteriskā baznīca
 • Vaiķu akmens
 • Rogāļu grava
 • Jāņa Zalāna retro motociklu un senlietu kolekcija
 • Podnieku darbnīca
 • Kristakrūga skatu tornis
 • Asotes pilskalns
 • Laukezers
 • Endzeļu vecticībnieku draudzes lūgšanu nams
 • Dzirkaļu pilskalns
 • Marinzejas muiža
 • Marinzejas ezers
 • Silabebru ezers
 • Timsmales ezers
 • Baļotes ezers
 • Krustpils novads XXVI Vispārējos latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkos
 • Ielīgošana Asotes pilskalnā
 • Kur upes un ceļi krustojas
 • Kūku pagasta brīvdabas estrāde