Krustpils novads
“Krustpils krāsas ir vienkāršas – māla sarkanā, zāles zaļā un ūdens zilā, ko sievietes senāk ieauda krusta rūtīs savos lindrakos. ”
Lūcija Ķuzāne "Esmu uzticīgs"
“Gaiss bija brīnumaini dzidrs un tīrs, spīdēja saule, un mani visu ceļu, garām Zīlāniem, Jaunajai muižai, Kondrātiem, Stipriem līdz pat Stukuliem pavadīja nepārtraukta cīruļu dziesma. ”
V. Stukuls „Krustpilieša stāstījums"
“Katram cilvēkam ir tāda vieta, kas paliek neizdzēšamā atmiņā, ko nekādi pasaules notikumi un pārliecīgie attālumi nespēj padarīt nesaredzamu”
Jānis Lejiņš "Spēlmaņu cilts"
“... augšpus pils, mālzemes muldā Daugavas labajā krastā, uzradās Krizburgas miestiņš – tirgotāju, amatnieku, maizes ceptuvju un lopu kautuvju ciemats, strūgu un plostu dzinēju apmetne.”
J. Niedre „Tai rītā mazā gaismiņā"

Izstāde „Monsinjors Pēteris Vilcāns - 90” Atašienes pagasta bibliotēkā

Izstāde „Monsinjors Pēteris Vilcāns - 90” Atašienes pagasta bibliotēkā


Sagaidot Latvijas simtgadi, „Monsinjora Pētera Vilcāna piemiņas fonda” valde izveidoja izstādi „Monsinjors Pēteris Vilcāns - 90” Krustpils novada pašvaldības NVO projektu konkursa ietvaros. Izstādē skatāmas fotogrāfijas, liecības par Pētera Vilcāna personības lomu sabiedrībā, darbību garīgās un  materiālās kultūras vēstures atklāsmē. Izstādes mērķis -  Krustpils novada kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana, eksponēšana un piedāvājums tūrisma veicināšanai.

Pēteris Vilcāns dzimis Krustpils novada Atašienes pagastā, mācījies Brāļu Skrindu Atašienes septiņgadīgajā pamatskolā, Varakļāņu un Līvānu viduskolās. Pēc Rīgas Metropolijas Garīgā seminara absolvēšanas, kā priesteris un dekāns strādājis daudzās katoļu draudzēs. Pateicībā par uzticīgo kalpošanu, priesterības 50.gadadienā, svētais pāvests Jānis Pāvils II  2001.gadā viņam piešķīra monsinjora titulu. Monsinjoram tika uzticēti arī Rēzeknes – Aglonas diecēzes  ģenerālvikāra pienākumi. 

Monsinjors Pēteris Vilcāns, strādādams Preiļu draudzē, kā priesteris un dekanāta dekāns Atašienes katoļu baznīcai sarūpējis Krustaceļa gleznas, kuras saglabātas līdz mūsdienām. Rīgas arhidiecēzes arhibīskaps - metropolīts V.E.Zbigņevs Stankevičs raksta: „Ar savu darbību monsinjors P. Vilcāns ir sekmējis ne tikai ticīgo, bet visas sabiedrības labumu. Kā baznīcu atjaunotājs un apkārtnes labiekārtotājs viņš devis nozīmīgu ieguldījumu arī kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā.”

Ņemot vērā unikālo notikumu - pāvesta Franciska ierašanos Latvijā 2018.gada 24.-25.septembrī, kas ievērojami ceļ visas Latvijas valsts nozīmi pasaules sabiedrībā, piemiņas fonda valde apzināja pieejamā arhīva dokumentus un izveidoja izstādi par monsinjora darbību. Tas ir būtisks ieguldījums Krustpils novada kultūrvēstures izpētē, saglabāšanā un popularizēšanā. Izstāde izvietota monsinjora dzimtā pagasta Atašienes bibliotēkas telpās un pieejama visiem  interesentiem un  tūristiem bibliotēkas darba laikā. Sadarbībā ar bibliotēkas vadītāju Ritu Pastari, monsinjora Pētera Vilcāna 90 gadu jubilejas atceres pasākums plānots 2019.gadā 16.janvārī.

Projekta ietvaros, Atašienes bibliotēkas telpās, tika uzstādīta mūsdienīga dizaina stacionāru stendu sistēma, kura kalpos daudzus gadus tematiski izglītojošo izstāžu izveidei un prezentācijai. Šajā izstādē skatāma ekspozīcija, kas sastāv no 8 vienībām, no kurām trīs veltītas grāmatas „Monsinjors Pēteris Vilcāns 1929-2012” atvēršanas svētkiem Latvijas Nacionālajā bibliotēkā 1916.gada 19.aprīlī, pārējās piecās - monsinjora Pētera Vilcāna kalpošana Aglonas, Rušonas, Bērzgales, Nīdermuižas, Jasmuižas, Malnavas (Kārsavas), Ruskolovas, Viļakas, Kupravas, Liepnas, Preiļu, Ludzas, Pušmucovas un Līvānu draudzēs no 1951. līdz 2012.gadam. Pašlaik izstādē redzami mākslinieces Intas Terentjevas mākslas darbi.

Monsinjora Pētera Vilcāna piemiņas fonds izsaka pateicību Krustpils novada pašvaldībai un priekšsēdētājam Kārlim Pabērzam, Atašienes pagasta bibliotēkas vadītājai Ritai Pastarei, Atašienes pagasta pārvaldei - Ilonai Zalānei un Pēterim Gravānam.
Paldies par personisko ieguldījumu: Anetei Gapaņonokai, Vitai Salmiņai, Jānim Pastaram (junioram); Jānim Pastaram (senioram), Jānim Grigam.

 

                                           Monsinjora Pētera Vilcāna piemiņas fonda valde.  www.monsinjorspeterisvilcans.lv

Krustpils pamatskolas pirmklasnieki viesojas VUGD depo
Unikāla iespēja, septiņiem jauniešiem vecumā no 18 - 35 gadiem pi...
Zemgales reģions makulatūras vākšanas kampaņā “Tīrai Latvijai” ko...
Būt mierpilnam - tas nav maz, tas ir tikpat kā būt laimīgam

JAUTĀT PAŠVALDĪBAI
Pasākumi
29.05.2019 plkst. 16:00, Krustpils pagasta bibliotēka
Aktīva dzīvesveida pēcpusdiena bērniem
31.05.2019 plkst. 18:00, Mežāres kultūras nams
Mežāres k.n. bērnu, jauniešu pulciņa ,,Sapņotāji’’ teat...
01.06.2019 plkst. 14:00, Brāļu Skrindu Atašienes vidusskola
Atašienes skolai – 115. Absolventu salidojums
01.06.2019 plkst. 16:00, Vīpes pagasta klubs
Bērnu ballīte kopā ar rūķiem un “Zilajiem brīnumiem”...
08.06.2019 plkst. , Sūnu pamatskolas sporta laukums, Kūku pagasts
Krustpils novada atklātais futbola turnīrs 2019
21.06.2019 plkst. , Asotes pilskalns, Kūku pagasts
Krustpils novada saulgriežu svētki
22.06.2019 plkst. , Kūku pagasta brīvdabas estrāde "Mārdadzis", Zīlāni
KRUSTPILS NOVADA SVĒTKI Kūku pagastā
27.07.2019 plkst. , Atašienes pagasts
Annas un Jēkaba diena. Starptautiskais folkloras festiv...
03.08.2019 plkst. , Krustpils pagasts
“Svētki kopā ar zirgiem” – jāšanas sporta sacensību kau...
Krustpils Novadnieks, APRĪLIS 2019
Krustpils Novadnieks, MARTS 2019Krustpils Novadnieks, FEBRUĀRIS 2019Krustpils Novadnieks, JANVĀRIS 2019
JAUTĀT PAŠVALDĪBAI
PašvaldībaSabiedrībaEkonomika un investīcijasTūrismsKultūraKontakti
 • Atašienes Sāpju Dievmātes Romas katoļu baznīca
 • Unguru (Medņu) Evaņģēliski luteriskā baznīca
 • Vaiķu akmens
 • Rogāļu grava
 • Jāņa Zalāna retro motociklu un senlietu kolekcija
 • Podnieku darbnīca
 • Kristakrūga skatu tornis
 • Asotes pilskalns
 • Laukezers
 • Endzeļu vecticībnieku draudzes lūgšanu nams
 • Dzirkaļu pilskalns
 • Marinzejas muiža
 • Marinzejas ezers
 • Silabebru ezers
 • Timsmales ezers
 • Baļotes ezers
 • Krustpils novads XXVI Vispārējos latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkos
 • Ielīgošana Asotes pilskalnā
 • Kur upes un ceļi krustojas
 • Kūku pagasta brīvdabas estrāde