Krustpils novads
“Gaiss bija brīnumaini dzidrs un tīrs, spīdēja saule, un mani visu ceļu, garām Zīlāniem, Jaunajai muižai, Kondrātiem, Stipriem līdz pat Stukuliem pavadīja nepārtraukta cīruļu dziesma. ”
V. Stukuls „Krustpilieša stāstījums"
“Katram cilvēkam ir tāda vieta, kas paliek neizdzēšamā atmiņā, ko nekādi pasaules notikumi un pārliecīgie attālumi nespēj padarīt nesaredzamu”
Jānis Lejiņš "Spēlmaņu cilts"
“Krustpils krāsas ir vienkāršas – māla sarkanā, zāles zaļā un ūdens zilā, ko sievietes senāk ieauda krusta rūtīs savos lindrakos. ”
Lūcija Ķuzāne "Esmu uzticīgs"
“... augšpus pils, mālzemes muldā Daugavas labajā krastā, uzradās Krizburgas miestiņš – tirgotāju, amatnieku, maizes ceptuvju un lopu kautuvju ciemats, strūgu un plostu dzinēju apmetne.”
J. Niedre „Tai rītā mazā gaismiņā"

25.marts: Toreiz, pirms 70 gadiem

25.marts: Toreiz, pirms 70 gadiem
Meņģeļu ģimenes foto Sibīrijā: mamma Milda, tētis Nikolajs, mazais Voldemārs un Vija.


25.marta rītā Atašienes vidusskolas skolēni un skolotāji pulcējās uz piemiņas stundu. Kaprīzā marta saule bija paslēpusies aiz mākoņiem, bet klasi gaišu darīja svecīte, un acis jau atvēruši pavasara vēstneši pūpoli. Stundu atklāja vēstures skolotāja Maruta Ķestere.

Kopš 1949. gada 25. marta pagājuši 70 gadi. Kas šajā laikā mainījies? Toreiz vēl uz Atašienes skolas pils jumta bija skatu tornītis, klases bija ļoti lielas - 30 un vairāk bērnu.

Tāpat kā šodien, toreiz, pirms 70 gadiem, bērni rīta agrumā devās uz skolu. Tā bija piektdiena. Lielākā daļa nenojauta neko, bet citi bija dzirdējuši kaut ko šausmīgu un neticamu - izvedīšot cilvēkus! Skolniecei Marijai Brencānei, no rīta uz skolu ejot, likās dīvaini, ka ne uz ceļiem, ne apkārtnes mājās neredz neviena cilvēka. Arī skolā nebija daudzu bērnu un skolotāju.  Atnākušajiem skolēniem lika iet mājās, bet turēties tālāk no lielceļiem. Neviens nezināja, kā izvešana organizēta, varbūt uz ceļiem savāc arī skolēnus.

No Atašienes pamatskolas izveda 10 dažāda vecuma skolēnus un skolotāju Antoņinu Kozuliņu.

Šodien pat visjaunākie izsūtītie un Sibīrijā dzimušie ir jau cilvēki gados, tāpēc viņu atmiņas -   īpaši dārgas.

9.klases skolnieks Kārlis Zalāns pierakstījis savas vecmāmiņas Vijas Zalānes atmiņas. Lūk, fragmenti no tām.

„Manus vecākus izveda 1949. gada 25. martā. Viņus savāca no mājām Rudzātos naktī, aizveda uz Varakļānu staciju, sasēdināja vilcienu vagonos un, saulītei lecot, kopā ar daudziem citiem cilvēkiem viņi devās ceļā.

Vagonā abi vecāki - Nikolajs un Milda Meņģeļi, bija kopā. Mana mamma bija stāvoklī, es vēl nebiju dzimusi. Galapunktu sasniedza pēc ļoti ilga laika. Tas bija Tomskā, Tuganskas rajonā, Usovkas sādžā.

Es piedzimu 7 mēnešus pēc ierašanās Tomskā. Pēc pieciem gadiem ģimeni papildināja mazais brālis Voldemārs.

Mans tētis stāstīja, ka sākums bija grūts. Bija smagi jāstrādā. Mamma ar tēti abi strādāja gaterī. Tēvs bija ļoti kārtīgs strādnieks, un par to viņu novērtēja - viņam piešķīra baltu zirgu un iecēla par gatera priekšnieku. Latvieši iemācīja sibīriešiem daudzas labas lietas, piemēram, kā var izaudzēt kartupeļus. Kad nomizoja kartupeļus, mizu ar lāpstu ieraka zemē un rudenī vāca nost ražu. Sibīriešiem tas bija brīnums. Par darba tikumu latviešus Sibīrijā mīlēja un cienīja.(...)

Kad tētis ar mammu bija darbā, es visu dienu pavadīju viena, gāju pagalmā spēlēties ar savām draudzenēm. Sibīrijā man bija arī sava lelle. Dienas lielāko daļu pavadīju ar krievu bērniem. Latviski runāt tikpat kā nepratu. Sibīrijā negāju ne bērnudārzā, ne skolā.

Pēc Staļina nāves 1957. gadā vecākiem paziņoja, ka var atgriezties Latvijā. Man tolaik bija 7 gadi. Es braukt uz Latviju negribēju, jo visas manas draudzenes bija te, Tomskā.

Man liekas, ka ceļā uz Latviju mēs pavadījām apmēram nedēļu. Vispirms braucām līdz Maskavai. Maskavas vilcienā bija noteikums, ka nedrīkst līdzi ņemt slimus bērnus. Es biju slima, man bija temperatūra. Lai kontrole mūs neizsēdinātu, mamma mani paslēpa kastē.(..)

Kad atgriezāmies, Latvijā bija siena laiks. Rudzātu vectēvs ar vecmammu, Eduards un Alvīne Meņģeļi, bija siena pļavā, bija 17. jūnijs. Vecvecākiem nebija zudusi cerība mūs satikt, un viņi mūs gaidīja mājā.

1958.gada septembrī es sāku mācīties Atašienes skolā. Sākumā bija ļoti grūti, jo latviešu burti juka ar krievu burtiem. Arī draugu man te nebija.

Mans sapnis ir vēl kādreiz aizbraukt uz savu dzimteni Tomsku, satikt savas bērnības draudzenes. Bet, lai to izdarītu, vajag lielu uzņēmību un spēku, jo jāmēro 4500 km vienā virzienā.”

Kādas atziņas šodien gūstam no šiem tālajiem notikumiem? Salauztas dzīves, izpostīti nākotnes sapņi, asaras un sen zemē iegrimuši kapi. Bet sibīriešu stāsti ir arī stāsti par atdzimšanu. Var nocirst koku, bet atvases augs vēl stiprākas un dzīvotspējīgākas.

 

Brāļu Skrindu Atašienes vidusskolas skolotāja

Ināra Mihaloviča

 

Norisinājušies 3. Krustpils novada Grāmatu svētki
Aicinām Krustpils novada ģimenes ar bērniem doties bezmaksas eksk...
Dabas parkā "Laukezers"norisināsies "Pārgājiens ģimenēm ar bērnie...
Apstiprināts jauns SIA “Vidusdaugavas SPAAO” sadzīves atkritumu a...

JAUTĀT PAŠVALDĪBAI
Pasākumi
18.09.2019 plkst. 10.00, Krustpils novada pašvaldība, konferenču zāle
Domes sēde
19.09.2019 plkst. 9.30, Atašienes kultūras nams "Annas sāta"
Muzikāla izrāde "Mošķu diena"
19.09.2019 plkst. 15.00, Krustpils pagasta kultūras namā
Publiskās apspriešanas sanāksme
20.09.2019 plkst. 19.00, Atašienes kultūras namā "Annas sāta"
Folkloras kopas "Vīraksne" CD albuma prezentāciju
27.09.2019 plkst. , Vīpe
Nakts orientēšanās
29.09.2019 plkst. No 11.00-14.00, Mežāres pagasts
Militārās tehnikas un ieroču demonstrēšana.
12.10.2019 plkst. , Dabas parks "Laukezers"
Skrējiens "Sports vieno"
Krustpils Novadnieks, SEPTEMBRIS 2019
Krustpils Novadnieks, AUGUSTS 2019Krustpils Novadnieks, JŪLIJS 2019Krustpils Novadnieks, JŪNIJS 2019
JAUTĀT PAŠVALDĪBAI
PašvaldībaSabiedrībaEkonomika un investīcijasTūrismsKultūraKontakti
 • Atašienes Sāpju Dievmātes Romas katoļu baznīca
 • Unguru (Medņu) Evaņģēliski luteriskā baznīca
 • Vaiķu akmens
 • Rogāļu grava
 • Jāņa Zalāna retro motociklu un senlietu kolekcija
 • Podnieku darbnīca
 • Kristakrūga skatu tornis
 • Asotes pilskalns
 • Laukezers
 • Endzeļu vecticībnieku draudzes lūgšanu nams
 • Dzirkaļu pilskalns
 • Marinzejas muiža
 • Marinzejas ezers
 • Silabebru ezers
 • Timsmales ezers
 • Baļotes ezers
 • Krustpils novads XXVI Vispārējos latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkos
 • Ielīgošana Asotes pilskalnā
 • Kur upes un ceļi krustojas
 • Kūku pagasta brīvdabas estrāde