Krustpils novads
“Krustpils krāsas ir vienkāršas – māla sarkanā, zāles zaļā un ūdens zilā, ko sievietes senāk ieauda krusta rūtīs savos lindrakos. ”
Lūcija Ķuzāne "Esmu uzticīgs"
“... augšpus pils, mālzemes muldā Daugavas labajā krastā, uzradās Krizburgas miestiņš – tirgotāju, amatnieku, maizes ceptuvju un lopu kautuvju ciemats, strūgu un plostu dzinēju apmetne.”
J. Niedre „Tai rītā mazā gaismiņā"
“Gaiss bija brīnumaini dzidrs un tīrs, spīdēja saule, un mani visu ceļu, garām Zīlāniem, Jaunajai muižai, Kondrātiem, Stipriem līdz pat Stukuliem pavadīja nepārtraukta cīruļu dziesma. ”
V. Stukuls „Krustpilieša stāstījums"
“Katram cilvēkam ir tāda vieta, kas paliek neizdzēšamā atmiņā, ko nekādi pasaules notikumi un pārliecīgie attālumi nespēj padarīt nesaredzamu”
Jānis Lejiņš "Spēlmaņu cilts"

Dzirkaļu pilskalna informatīvais stends atklāts

Dzirkaļu pilskalna informatīvais stends atklāts


Pirms Dzirkaļu pilskalna informatīvās plāksnes atklāšanas pasākuma dalībniekiem bija uzdevums – iepazīt pilskalnu, dodoties arheologa un pilskalna īpašnieka profesora Jura Urtāna vadītā ekskursijā. Uzdevums ļoti interesants, bet nemaz ne tik vienkāršs, jo pilskalna saimnieka vadībā bija gan jābrien caur brikšņiem, gan jākāpj pa stāvām nogāzēm, izvairoties no meža zvēru alām un mantraču izraktām bedrēm. Daudziem bija grūti noticēt, ka aizaugusī vieta patiesībā ir aptuveni 700 līdz tūkstoš gadu sens zirgu un jātnieku ceļš – ceļš, pa kuru kādreiz uz pilskalnu devās tā iemītnieki. Jura Urtāna stāstījums ļāva iztēloties, kāds pilskalns izskatījās pirms tūkstoš gadiem un kā ritēja to laiku cilvēku dzīve. Vairāk par šīs vietas vēsturi ļāva uzzināt pirms diviem gadiem veiktie arheoloģiskie izrakumi, kas bija pirmie šajā pilskalnā.     

Arheologs Juris Urtāns stāsta: “Pilskalns ir pastāvējis vairāk nekā tūkstoš gadus. Mēs droši zinām, ka tas ir beidzis pastāvēt otrā gadu tūkstoša pašā sākumā – 10. vai 11.gadsimtā. Kad to sākuši izmantot, precīzi nevar pateikt, bet varētu būt kādu gadsimtu pirms mūsu ēras. Cilvēki, kas šeit dzīvoja, neapšaubāmi bija balti. Kā jau ap centru, apkārt pilskalnam ir gan senie ceļi, gan senie tīrumi, kulta vieta, ūdens ņemšanas vieta, ganības, lauki, kapi... viss, ko vajadzēja cilvēkiem. Tikai, protams, tagad to visu slēpj mežs.”     

 Pēc senā ceļa, pilskalna terašu, plakuma un citu vietu apskates apmeklētāji pulcējās pie jaunā informatīvā stenda, kurš tapis, īstenojot biedrības “Silta sirds” iesniegto un Krustpils novada pašvaldības finansēto projektu. Informatīvajā stendā iekļauta informācija par pilskalna vēsturi, arheoloģisko izrakumu rezultātiem, kā arī skices ar pilskalna pils un apbūves vīziju un reljefa modeli un skices veidojuši Māra un Miķelis Urtāni.    

 Jāpiebilst, ka šī vieta ir ievērojama ne tikai Latvijā, bet arī visā Eiropā. To pierāda fakts, ka Dzirkaļu pilskalnam piešķirts Eiropas kultūras mantojuma dienu karogs, kas tika pacelts blakus informatīvajam stendam.   

 Pēc Informatīvā stenda atklāšanas, cienājāmies ar ‘’Dzirkaļu zupu’’. Lai padarītu šo pasākumu senatnīgāku, zupu ēdām no seniem māla traukiem ar koka karotēm.  Klātesošie atzina: ‘’varen smeķīga’’.

Dzirkaļu pilskalns atrodas Krustpils novada Kūku pagasta teritorijā. Braucot no Jēkabpils puses pa Jēkabpils – Rēzekne šoseju, gabaliņu pirms Kūkām jānogriežas pa labi. Tagad pilskalnu atrast nav grūti, jo projekta laikā tika izveidotas norādes, kas ļauj bez maldīšanās nokļūt līdz pilskalnam un informatīvajai plāksnei. Pirmā norāde izvietota šosejas malā pie pagrieziena.

Paldies Krustpils novadam, brīvprātīgajiem Lesiņu, Poļu , Celmiņu ģimenēm, Sūnu pamatskolas kolektīvam, Sūnu 748. Mazpulkam, Kūku pagasta pārvaldei,  Ilzei Tišanovai par informatīvās plāksnes sagatavošanu un protams Urtāna kungam par informatīvo atbalstu un lielisko ekskursiju.

 

Biedrības ‘’Silta sirds’’ vārdā

Mārīte Pole

Teksts sadarbībā ar  

Sandru Paegļkalni

Vidusdaugavas televīzija

Variešu sākumskola aicina darbā sporta pedagogu, sākumskolas peda...
No 16.jūlija līdz septembrim Krustpils pagasta bibliotēkā "Pērļoš...
26.07. pie Kūku bibliotēkas "Vasaras olimpiskie prieki"
Noslēdzies konkurss “Krustpils novada sakoptākā sēta”

JAUTĀT PAŠVALDĪBAI
Pasākumi
17.07.2019 plkst. , Krustpils novada pašvaldība
Jūlija komitejas un komisijas sēdes
23.07.2019 plkst. 13:00, Krustpils pagasta bibliotēka
"Stāsts par alveju" Krustpils pagasta bibliotēkā
23.07.2019 plkst. 16:00, Kūku bibliotēka
"Stāsts par alveju" Kūku bibliotēkā
24.07.2019 plkst. 10:00, Krustpils novada pašvaldība
Domes sēde
26.07.2019 plkst. 12:00, Pie Kūku bibliotēkas
Vasaras olimpiskie prieki
27.07.2019 plkst. 10:00, Atašienes pagasts
Krustpils novada Annas un Jēkaba diena un IV folkloras ...
27.07.2019 plkst. 19:00, Atašienes kultūras nama “Annas sāta” pagalmā
Brīvdabas izrāde A.Brigadere “Lielais loms”
03.08.2019 plkst. , Krustpils pagasts
“Svētki kopā ar zirgiem” – jāšanas sporta sacensību kau...
Krustpils Novadnieks, JŪLIJS 2019
Krustpils Novadnieks, JŪNIJS 2019Krustpils Novadnieks, MAIJS 2019Krustpils Novadnieks, APRĪLIS 2019
JAUTĀT PAŠVALDĪBAI
PašvaldībaSabiedrībaEkonomika un investīcijasTūrismsKultūraKontakti
 • Atašienes Sāpju Dievmātes Romas katoļu baznīca
 • Unguru (Medņu) Evaņģēliski luteriskā baznīca
 • Vaiķu akmens
 • Rogāļu grava
 • Jāņa Zalāna retro motociklu un senlietu kolekcija
 • Podnieku darbnīca
 • Kristakrūga skatu tornis
 • Asotes pilskalns
 • Laukezers
 • Endzeļu vecticībnieku draudzes lūgšanu nams
 • Dzirkaļu pilskalns
 • Marinzejas muiža
 • Marinzejas ezers
 • Silabebru ezers
 • Timsmales ezers
 • Baļotes ezers
 • Krustpils novads XXVI Vispārējos latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkos
 • Ielīgošana Asotes pilskalnā
 • Kur upes un ceļi krustojas
 • Kūku pagasta brīvdabas estrāde