Krustpils novads
“Gaiss bija brīnumaini dzidrs un tīrs, spīdēja saule, un mani visu ceļu, garām Zīlāniem, Jaunajai muižai, Kondrātiem, Stipriem līdz pat Stukuliem pavadīja nepārtraukta cīruļu dziesma. ”
V. Stukuls „Krustpilieša stāstījums"
“Katram cilvēkam ir tāda vieta, kas paliek neizdzēšamā atmiņā, ko nekādi pasaules notikumi un pārliecīgie attālumi nespēj padarīt nesaredzamu”
Jānis Lejiņš "Spēlmaņu cilts"
“... augšpus pils, mālzemes muldā Daugavas labajā krastā, uzradās Krizburgas miestiņš – tirgotāju, amatnieku, maizes ceptuvju un lopu kautuvju ciemats, strūgu un plostu dzinēju apmetne.”
J. Niedre „Tai rītā mazā gaismiņā"
“Krustpils krāsas ir vienkāršas – māla sarkanā, zāles zaļā un ūdens zilā, ko sievietes senāk ieauda krusta rūtīs savos lindrakos. ”
Lūcija Ķuzāne "Esmu uzticīgs"

Kultūrvēsturiskas nozīmes objekti

   Asotes pilskalns

Asotes pilskalns (latīņu valodā rakstītajos tekstos: Aszute; latgaliski Osota ) ir pilskalns Krustpils novada Kūku pagastā, Daugavas labajā krastā, 2km augšpus Jēkabpils, morēnu augstienes galā. Senās Asotes zemes pārvaldes centrs. Ziemeļu, austrumu un dienvidu nogāzes, kuras aptek Asote (tagad Dārzupīte) jeb Lagzde, ir 10 metrus augstas, lēzenajā ziemeļrietumu malā uzmests aptuveni 2 metrus augsts valnis. 1949.-1954. gada izrakumos atklāts biezs kultūrslānis ar celtņu un sadzīves  priekšmetu paliekām,  10. gs. dzelzs ieguves krāsns un podnieku darbnīca, kur trauku izgatavošanai izmantoja podnieku ripu. No pilskalna paveras skats uz Daugavas senleju, Kaupres pilskalnu un Dignājas mežiem.

Noderīga informācija: izbraucot no Jēkabpils pa šoseju Daugavpils virzienā. 400 metrus aiz pilsētas robežas uz pilskalnu ir ceļa norāde. Apmeklējums brīvs.

  Atašienes Sāpju Dievmātes Romas katoļu baznīca

Atašienes Sāpju Dievmātes Romas katoļu baznīca  atrodas Krustpils novada Atašienes pagasta centrā. Atašienes pirmā  koka baznīcas ēka tika uzcelta 1804. gadā par draudzes un muižtura Borha līdzekļiem, veltot to Svētā Kārļa Boromeja godam. Par jaunas Atašienes baznīcas celtniecību sāka rūpēties prāvests Boļeslavs Grišāns, kurš ar draudzes locekļu atbalstu sagādāja celtniecības materiālus, kā arī lūdza arhitektam Pavlovam izstrādāt projektu.  1931. gadā tika likti jaunās baznīcas pamati, kurus iesvētīja bīskaps Jāzeps Rancāns. Baznīcu uzcēla 1937. gadā, to septembra pēdējā svētdienā konsekrēja bīskaps Jāzeps Rancāns, veltot Sāpju Dievmātes un Svētā Kārļa Boromeja godam. Atašienes Sāpju Dievmātes Romas katoļu baznīcas draudze iekļaujas Romas Katoļu Rīgas Metropolijas klēra Rēzeknes-Aglonas diecēzē. Draudzi apkalpo prāvests Viktors Naglis. Draudzes lielākie svētki ir Jaungads, Jaunavas Marijas šķīstīšanas svētki, Svētā Jāzepa diena, Debeskāpšanas svētki, Kristus Miesas svētki, Svētās Annas diena, Jaunavas Marijas sāpju svētki, Svētā Kārļa diena.

Noderīga infomācija: jābrauc pa Jēkabpils – Rēzeknes šoseju līdz 37. kilometram, kur krustojumā jānogriežas Madonas virzienā. Pēc 3 kilometriem būsiet pie Atašienes katoļu baznīcas. Iepriekšējā pieteikšanās pa tālruni 6522840, ieejas maksa- par ziedojumiem.

  Dzirkaļu pilskalns

Pilskalns ticis apdzīvots mūsu ēras pirmajos gadsimtos. Kā apdzīvota vieta, domājams, beidzis pastāvēt apmēram mūsu ēras 1000.gadā. Pilskalns ir bijis nocietināts, vēl tagad redzami dziļi grāvji, vaļņi, ceļu vietas, kas aizaugušas ar mežu. Blakus pilskalnam atrodas paugurs, saukts par Baznīckalnu. Pilskalns ir valsts nozīmes kultūrvēstures piemineklis. Pilskalns ir arheologa Jura Urtāna īpašumā, un 2014.gada vasarā brīvprātīgo grupa pirmo reizi veica sistemātiskus arheoloģiskus izrakumus arheologa vadībā.

Noderīga informācija: Dzirkaļu pilskalns atrodas apm. 1,5 km uz DR no Kūku dzelzceļa stacijas, uz pilskalnu ir norādes zīmes. Apmeklējums brīvs. 

  Endzeļu vecticībnieku draudzes lūgšanas nams

Endzeļu vecticībnieku draudzes lūgšanas nams celts 19.gadsimta otrajā pusē.

Noderīga informācija: jābrauc pa Jēkabpils – Rēzeknes šoseju līdz 32. kilometram, kur pagriežas ceļš uz Atašieni, pretējā pusē ir lūgšanu nams. Ekskursantiem nams aplūkojams tikai no ārpuses.

 

 

  Marinzejas muiža un muižas parks

Marinzejas muiža  ir Itālijas vācieša, grāfa Borha "vasaras pils". Viņu dzimtai bija daudz īpašumu Latgalē. Galvenā Borhu rezidence atradās Varakļānos, bet dēliem dāvinātas muižas Barkavā, Atašienē un Varakļānos. Marinzejas pils, kur tagad atrodas Brāļu Skridu Atašienes vidusskola, celta 1845. - 1847. g. klasicisma stilā. Tās senais nosaukums bijis Mariensee. Pili cēla grāfs Josefs Kazimirs Pēteris Mihaels fon der Borhs (1804-1881). Josefs fon der Borhs bija precējies ar Aleksandra Puškina sievas radinieci - dižciltīgu dāmu Emmu Holinsku. Grāfa tēvs bija Varakļānu muižas īpašnieks, zinātnieks, literāts un kolekcionārs Mihaels fon der Borhs. 19. gs. celtajai pilij ir bijis skatu tornītis jeb belveders virs centrālās daļas, bet 2. Pasaules kara laikā tornītis nopostīts un vairs nav atjaunots. Tomēr ēkā saglabājušās krāsnis, daļēji arī interjeru apdare. Gar ezeru aiz pils ir paša grāfa veidots ainavu parks, kas pāriet mežaparkā. 

Noderīga informācija: jābrauc pa Jēkabpils – Rēzeknes šoseju līdz 37. kilometram, kur krustojumā jānogriežas Madonas virzienā. Pēc 3 kilometriem pie Atašienes katoļu baznīcas jānogriežas pa kreisi, tad pēc 350 metriem krustojumā jāpagriežas pa labi. Vēl pēc 2 kilometriem kreisajā pusē būs redzama Marinzejas muiža. Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās pa tālruni 29189726. Pieejami gida Ināras Mihalovičas pakalpojumi, iepriekš piesakoties pa tālruni 26731672. 

  Unguru (Medņu) luterāņu baznīca

Unguru (Medņu) Evaņģēliski luteriskā baznīca ir luteriešu dievnams Krustpils novada Variešu pagastā, kas celta kā Krustpils baznīcas filiālbaznīca. Pirmā Unguru baznīca tika iesvētīta 1828. gada 25. jūnijā. Bet jau 1885. gadā celtne bija pussabrukušā stāvoklī. Pēc draudzes lūgumiem Krustpils pilsmuižas īpašnieks Nikolauss fon Korfs baznīcas remontam iedalīja materiālus un līdzekļus 200 rubļu apmērā. Draudze saziedoja 580 rubļus. Pēc būvmeistara Jēkaba Putniņa veiktajiem remontdarbiem 1892. gada 17. decembrī atjaunotā baznīca atkal tika iesvētīta. Pirmā pasaules kara laikā baznīcai tika sabojātas ērģeles un jumts, kā arī izsisti daži logi. Remontdarbi sākās 1926. gadā. Atjaunoto dievnamu iesvētīja 1928. gada 25. jūnijā. 1940. gadā padomju vara draudzei baznīcu atņēma. Otrā Pasaules kara laikā, baznīcai nonākot karadarbības zonā, tajā iekārtojās vācu armijas atbalsta punkts. Padomju armijas artilērija 1944. gada 7. augustā iznīcināja vācu ugunspunktu baznīcas tornī. Kritušos vācu karavīrus apglabāja turpat pie baznīcas. Pēc kara vietējie iedzīvotāji izpostīja baznīcu. Kopš 2004. gada draudze ir sākusi dievnama atjaunošanu, ir veikta mūru konservācija.

Noderīga informācija: atrodas valsts vietējā autoceļa V841 Madona- Ļaudona- Jēkabpils malā.


JAUTĀT PAŠVALDĪBAI
Pasākumi
19.11.2018 plkst. 13:00, Vīpes klubā
J. Lūsēna un Z. Muktupāvela koncerts
21.11.2018 plkst. 10:00, Krustpils novada pašvaldība
Domes sēde
22.11.2018 plkst. 17:00, Kūku bibliotēka
Simtgades filma "Bille" Kūku bibliotēkā 22.novembrī
24.11.2018 plkst. 18:00, Krustpils pagasta kultūras nams
Krustpils pagastmājas 60 gadu jubileja
24.11.2018 plkst. 14:00, Vīpes klubā
Vienspēles novusa turnīrs Vīpē
24.11.2018 plkst. 13:00, Variešu pagasts
Variešu senioru atpūtas pēcpusdiena
24.11.2018 plkst. 12:00, Kūku bibliotēka
Sevis lutināšanas stunda Kūku bibliotēkā
24.11.2018 plkst. 15:00, Zīlānu bibliotēka, Zīlāni
Skaņu pasakas Zīlānu bibliotēkā
27.11.2018 plkst. 19:19, Krustpils pagasta kultūras nams
Amatierteātra “Savējie” izrāde “Spāniešu muša”...
29.11.2018 plkst. 19:00, Mežāres kultūras nams
Sanāksim kopā, lai iedegtu LIELO EGLI pie Mežāres pagas...
03.12.2018 plkst. 18:00, Zīlāni
Bezmaksas vingrošanas nodarbības pieaugušajiem
08.12.2018 plkst. 19:00, Mežāres kultūras nams
Krustpils novada amatierkolektīvu balle
08.12.2018 plkst. 12:00, Krustpils pagasta bibliotēka
Skaļās lasīšanas konkurss Krustpils pagastā
15.12.2018 plkst. , Pie Vecās Sūnu skolas, Kūku pagasts
Noslēdzošais Simtgades pārgājiens
Krustpils Novadnieks, NOVEMBRIS 2018
Krustpils Novadnieks, OKTOBRIS 2018Krustpils Novadnieks, SEPTEMBRIS 2018Krustpils Novadnieks, JŪLIJS 2018
JAUTĀT PAŠVALDĪBAI
PašvaldībaSabiedrībaEkonomika un investīcijasTūrismsKultūraKontakti
 • Krustpils novads XXVI Vispārējos latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkos
 • Ielīgošana Asotes pilskalnā
 • Kur upes un ceļi krustojas
 • Līgotāji Vīpē
 • Krustpils novads izstādē
 • Krustpils novada svētkos 2016
 • Kūku pagasta brīvdabas estrāde
 • Ikvienam ir iespēja pārbaudīt spēkus šķēršļu joslā pie vecās Sūnu pamatskolas
 • Timsmales ezers ziemas sniegos
 • Ziemeļblāzma Variešu pagastā
 • Daugava pie Rogāļu gravas
 • Dabas krāšņums Ildzenieku ezerā
 • Rudens Marinzejas ezerā
 • Gladiolu izstāde Krustpils novada pašvaldībā
 • I.Dzirkales keramika izstādē
 • Timsmales ezers
 • Marinzejas muiža
 • Atašienes pagasta centrs no putna lidojuma
 • Marinzejas ezers
 • Asotes pilskalns
 • Laukezers
 • Timsmales ezers
 • Laukezers
 • Amatniecības centrs Māzers
 • Svilpaunieki ( I.Dzirkales keramika)
 • Rogāļu akmens Kūku pagastā