Noticis seminārs par aktualitātēm mājražošanā
Kādas atbalsta programmas ir pieejamas mājražotājiem? Kā man stiprināt sava mazā pārstrādes uzņēmuma darbību? Kas jāņem vērā, uzsākot produktu ražošanu mājas apstākļos?
Krustpils novada pašvaldības 29.maijā rīkotais seminārs "Pārtikas amatniecība un ēdināšanas pakalpojumi līdzsvarotai dzīvei laukos!" izvērtās vērtīgā diskusijā par mājražošanas darbības jomas jaunumiem un iespējām.
Diskusijā piedalījās ne tikai esošie un topošie mājražotāji, ēdināšanas un tūrisma nozares uzņēmēji un citi interesenti no Krustpils novada, bet arī no Pļaviņu, Madonas un Salas novada.
Diskusijā iesaistījās LLKC Jēkabpils nodaļas uzņēmējdarbības speciāliste Anita Putka, PVD Austrumzemgales pārvaldes valsts pārtikas inspektors Juris Kuzmans. Savukārt ar savu pozitīvās prakses piemēru mājražošanā dalījās uzņēmēja no Viesītes novada Jolanta Kovnacka, "Kafejas" ražotnes saimniece.
LLKC Jēkabpils nodaļas uzņēmējdarbības speciāliste Anita Putka uzsvēra, ka Latvijā mājražošana ir mazattīstīta, taču tās popularitāte pieņemas spēkā. 2015.gada janvārī mājražotāju skaits Latvijā sasniedza 1114. Populārākā ir maizes un miltu izstrādājumu ražošana mājas apstākļos, tikpat daudz ir arī augu izcelsmes produktu pārstrādātāju, kam seko gaļas produktu, izstrādājumu un maltās gaļas ražotāji.
Uzņēmējdarbības speciāliste aicināja klātesošos aktīvi izmantot Latvijas lauku attīstības programmas 2014.–2020. gadam ietvaros paredzētos pasākumus lauksaimniecības produktu ražotāju atbalstam (gan mazām un vidējām, gan lielām saimniecībām), kuros būs iespējams saņemt atbalstu tehnikas, iekārtu un aprīkojuma iegādei, kā arī lauksaimniecības produkcijas ražošanas ēku būvniecībai un rekonstrukcijai.
PVD Austrumzemgales pārvaldes valsts pārtikas inspektors Juris Kuzmans sniedza neskaitāmas atbildes uz interesentu jautājumiem par prasībām un nosacījumiem ēdināšanas pakalpojuma sniegšanai un pārtikas ražošanai mājas apstākļos.
Savukārt Viesītes novada Elkšņu pagastā dzīvojošā Jolanta Kovnacka ne tikai dalījās ar savu pozitīvo pieredzi, bet arī cienāja semināra dalībniekus ar cigoriņu “kafeju” – neticami garšīgu un veselīgu. Lai nepazaudētu paaudzēs krātu pieredzi, vērtības un garšas, Jolanta Kovnacka pirms pieciem gadiem nobrieda drosmīgam solim – sāka ražot cigoriņu kafiju pēc vecmāmiņas receptes. Izrādās, risks nav bijis velts. Latvijas patērētājs atzinīgi novērtējis no Latvijas lauku veltēm tapušo kafiju, pieprasījums pēc “kafejas” “Alīda” un “Paulīne” saglabājies noturīgs.
Paldies visiem par atsaucību un aktīvu dalību!
Krustpils novada pašvaldība noteikti turpinās organizēt interesentus un noderīgus seminārus, piesaistot arī turpmāk dažādus sadarbības partnerus.
Speciāliste jaunatnes, tūrisma un uzņēmējdarbības jomā
Angelīna Smirnova