Krustpils novads
“Krustpils krāsas ir vienkāršas – māla sarkanā, zāles zaļā un ūdens zilā, ko sievietes senāk ieauda krusta rūtīs savos lindrakos. ”
Lūcija Ķuzāne "Esmu uzticīgs"
“Katram cilvēkam ir tāda vieta, kas paliek neizdzēšamā atmiņā, ko nekādi pasaules notikumi un pārliecīgie attālumi nespēj padarīt nesaredzamu”
Jānis Lejiņš "Spēlmaņu cilts"
“... augšpus pils, mālzemes muldā Daugavas labajā krastā, uzradās Krizburgas miestiņš – tirgotāju, amatnieku, maizes ceptuvju un lopu kautuvju ciemats, strūgu un plostu dzinēju apmetne.”
J. Niedre „Tai rītā mazā gaismiņā"
“Gaiss bija brīnumaini dzidrs un tīrs, spīdēja saule, un mani visu ceļu, garām Zīlāniem, Jaunajai muižai, Kondrātiem, Stipriem līdz pat Stukuliem pavadīja nepārtraukta cīruļu dziesma. ”
V. Stukuls „Krustpilieša stāstījums"

Izstāde "Simts gadi linu dreļļos" amatniecības centrā "Māzers"

Izstāde
FOTO: Amatniecības centrs "Māzers"


Nemateriālā kultūras mantojuma lietpratēju zināšanu un prasmju tālāknodošana - ,,Simts gadi linu dreļļos”

Vīpes amatniecības centrā "Māzers" izveidota izstāde "Linu dreļļi no pūra lādes". Maijas Kulakovas vadībā pētījām rakstus, auduma veidus, apstrādi. Zīmējām tehniskos zīmējumus.

Apguvām pamataudumus – vienkārtni, trinīti, atlasu. Audām kokvilnas un linu diegu paraugus.

Apguvām dreļļu audumus linu aušanai - trinīša un atlasa dreļļus, pubuļainos audumus, pubuļu dreļļus, pusdreļļus, pārstraipu dreļļus, pārsietos dreļļus. Četrās stellēs ievilkām baltus kokvilnas diegus un audām dažādu dreļļu rakstu dvieļus. Piektajās stellēs ievilkām 15m kokvilnas diegu velkus simtgades baltajam galdautam. Projekta dalībnieces, viena pēc otras, auda kopdarbu - Balto galdautu. Noausts 3,20m garš un 1,40m plats galdauts, kas apstrādāts un izlikts izstādē. Otru galdautu 2,80m x 1,40 noauda projekta dalībniece Valija Dubrovska. Vēl trīs dalībnieces audīs savus galdautus.

Aušanai izmantojam kokvilnas un linu diegus. Ir iespēja aust ar mūsdienās ražotu linu un dažādien liniem no senatnes. Ieguvām lielu pieredzi materiālu izvēlē dažādu dreļļu aušanai.

Apguvām kā veidojas auduma tehniskais zīmējums - nītījums, paminu sējums, minums, kā raksts iekārtojams audeklā un kā aprēķināt materiālu daudzumu.

Auduma iekārtošana stellēs, auduma aušana dažiem dalībniekiem, kas jau auž ilgāk bija zināšanu atkārtošana, bet citi to darīja pirmo reizi. Auduma pēcapstrādē bija liela izvēle - caurā vīle, mezglojums, tamborējums vai vienkārši atlocīta maliņa.

Projektā iesaistījās 16 dalībnieces. Projekts ir tikai sākums, lai ierosinātu, iedrošinātu un dotu iespēju aust dvieļus, galdautus un citus izstrādājumus dažādās tehnikās. Saglabāt un nodot nākamajāsm paaudzēm mūsu senču gudrības.

Tagad Vīpes amatniecības centrā "Māzers" skatāma izstāde "Simts gadi linu dreļļos”.

Izstādē skatāmi projekta laikā austie dvieļi, galdauti, kopdarbs -  Baltais galdauts, un mūsu pasniedzējas Maijas Kulakovas austie darbi.

 

Vīpes amatniecības centra "Māzers” vadītāja I.Bramane

Informācija par komunālo maksājumu veikšanu
Informācija par komunālo maksājumu veikšanu
Iedzīvotāju ievērībai!
Iedzīvotāju ievērībai!
Jānis Ščerbickis noliek deputāta mandātu
Jānis Ščerbickis noliek deputāta mandātu
Aicina piedalīties Lauku dienā
Aicina piedalīties Lauku dienā
Pasākumi
Krustpils Novadnieks, JŪNIJS 2021
Krustpils Novadnieks, MAIJS 2021Krustpils Novadnieks, APRĪLIS 2021Krustpils Novadnieks, MARTS 2021
PašvaldībaSabiedrībaEkonomika un investīcijasTūrismsKultūraKontakti
  • Laukezers
  • Kristakrūga skatu tornis
  • Marinzejas ezers
  • Svētki kopā ar zirgiem Krustpils pagastā
  • Krustpils novads XXVI Vispārējos latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkos
  • Kūku pagasta brīvdabas estrāde

2021.gada 1.jūlijā, darbu sākot jauno novadu domēm, stājas spēkā Latvijas Administratīvi teritoriālā reforma. Tās rezultātā jaunajā Jēkabpils novadā tiek apvienota līdzšinējā Jēkabpils pilsēta un Krustpils, Aknīstes, Salas, Jēkabpils un Viesītes novadi.

Lai arī reforma ievērojami skar vairākus pašvaldības darba procesus, pakalpojumu sniegšana iedzīvotājiem turpinās iepriekšējā kārtībā – visi pašvaldības pakalpojumi tiks nodrošināti visos pagastos līdzšinējās pakalpojumu sniegšanas vietās un ierastajā kārtībā līdz jaunu saistošo noteikumu izdošanai.

Ē adrese Mājokļa drošība PAPS Es, Latvija un ES www.mezalietas.lv e-pakalpojumi 1188.lv transporta saraksti
Cienījamais lietotāj, www.krustpils.lv izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu vispārējo pakalpojumu kvalitāti. Turpinot lietot tīmekļa vietni, jūs apliecināt, ka piekrītat mūsu privātuma politikai. Es piekrītu Es nepiekrītu