Izstāde "Simts gadi linu dreļļos" amatniecības centrā "Māzers"

FOTO: Amatniecības centrs "Māzers"
Nemateriālā kultūras mantojuma lietpratēju zināšanu un prasmju tālāknodošana - ,,Simts gadi linu dreļļos”
Vīpes amatniecības centrā "Māzers" izveidota izstāde "Linu dreļļi no pūra lādes". Maijas Kulakovas vadībā pētījām rakstus, auduma veidus, apstrādi. Zīmējām tehniskos zīmējumus.
Apguvām pamataudumus – vienkārtni, trinīti, atlasu. Audām kokvilnas un linu diegu paraugus.
Apguvām dreļļu audumus linu aušanai - trinīša un atlasa dreļļus, pubuļainos audumus, pubuļu dreļļus, pusdreļļus, pārstraipu dreļļus, pārsietos dreļļus. Četrās stellēs ievilkām baltus kokvilnas diegus un audām dažādu dreļļu rakstu dvieļus. Piektajās stellēs ievilkām 15m kokvilnas diegu velkus simtgades baltajam galdautam. Projekta dalībnieces, viena pēc otras, auda kopdarbu - Balto galdautu. Noausts 3,20m garš un 1,40m plats galdauts, kas apstrādāts un izlikts izstādē. Otru galdautu 2,80m x 1,40 noauda projekta dalībniece Valija Dubrovska. Vēl trīs dalībnieces audīs savus galdautus.
Aušanai izmantojam kokvilnas un linu diegus. Ir iespēja aust ar mūsdienās ražotu linu un dažādien liniem no senatnes. Ieguvām lielu pieredzi materiālu izvēlē dažādu dreļļu aušanai.
Apguvām kā veidojas auduma tehniskais zīmējums - nītījums, paminu sējums, minums, kā raksts iekārtojams audeklā un kā aprēķināt materiālu daudzumu.
Auduma iekārtošana stellēs, auduma aušana dažiem dalībniekiem, kas jau auž ilgāk bija zināšanu atkārtošana, bet citi to darīja pirmo reizi. Auduma pēcapstrādē bija liela izvēle - caurā vīle, mezglojums, tamborējums vai vienkārši atlocīta maliņa.
Projektā iesaistījās 16 dalībnieces. Projekts ir tikai sākums, lai ierosinātu, iedrošinātu un dotu iespēju aust dvieļus, galdautus un citus izstrādājumus dažādās tehnikās. Saglabāt un nodot nākamajāsm paaudzēm mūsu senču gudrības.
Tagad Vīpes amatniecības centrā "Māzers" skatāma izstāde "Simts gadi linu dreļļos”.
Izstādē skatāmi projekta laikā austie dvieļi, galdauti, kopdarbs - Baltais galdauts, un mūsu pasniedzējas Maijas Kulakovas austie darbi.
Vīpes amatniecības centra "Māzers” vadītāja I.Bramane