Krustpils novads
“Katram cilvēkam ir tāda vieta, kas paliek neizdzēšamā atmiņā, ko nekādi pasaules notikumi un pārliecīgie attālumi nespēj padarīt nesaredzamu”
Jānis Lejiņš "Spēlmaņu cilts"
“Gaiss bija brīnumaini dzidrs un tīrs, spīdēja saule, un mani visu ceļu, garām Zīlāniem, Jaunajai muižai, Kondrātiem, Stipriem līdz pat Stukuliem pavadīja nepārtraukta cīruļu dziesma. ”
V. Stukuls „Krustpilieša stāstījums"
“Krustpils krāsas ir vienkāršas – māla sarkanā, zāles zaļā un ūdens zilā, ko sievietes senāk ieauda krusta rūtīs savos lindrakos. ”
Lūcija Ķuzāne "Esmu uzticīgs"
“... augšpus pils, mālzemes muldā Daugavas labajā krastā, uzradās Krizburgas miestiņš – tirgotāju, amatnieku, maizes ceptuvju un lopu kautuvju ciemats, strūgu un plostu dzinēju apmetne.”
J. Niedre „Tai rītā mazā gaismiņā"

Amatniecības centrā “Māzers” jauna Krustpils novada segu izstāde

Amatniecības centrā “Māzers” jauna Krustpils novada segu izstāde


 

6. decembrī Vīpes amatniecības centrā “Māzers” tiks atklāta austo segu izstāde, kas noslēdz 2019. gadā īstenoto projektu “Krustpils novada segas”. Atklāšanas sarīkojumā zvaigžņu segas apdziedās folkloriste Vita Talla.

 

Ar Valsts Kultūrkapitāla fonda tradicionālās kultūras nozares atbalstu amatniecības centrā “Māzers” 2019. gadā īstenots projekts “Krustpils novada segas”. Tā dalībnieki pētīja novada segu rakstus, krāsu kompozīciju, aušanas veidus, kā arī auda savu individuālo segu. Segu aušana ir viens no sarežģītākajiem aušanas darbiem, ko ikviens var novērtēt jaunajā amatniecības centra izstādē. Tāpat izstādē var redzēt kopdarbu “Sega nākotnei”, ko kopīgi auduši visi projekta dalībnieki.

Daiļamatniece, etnogrāfe Kristīne Pāvuliņa (1891–1967) savā apcerējumā “Krustpils”, kas iekļauts “Latvju rakstu” 2. sējumā, min, ka “Krustpils novads ietver sevī tagadējo Krustpils, Aiviekstes, Vīpes, Ungurmuižas un Līvānu pagastu”. Visus šos pagastus vienoja kopīgas valodas un etnogrāfiskās īpatnības. Lai salīdzinātu vēsturiski tuvās Rietumlatgales segu tradīcijas, izstādē piedalās tautas lietišķās mākslas studija “Dubna”. Pieredzes bagātais kolektīvs Līvānos darbojas jau kopš 1972. gada, un tā dalībnieces ir izcilas aušanas darbu meistares.

Līdzās mūsdienu amatnieku darbiem izstādē var aplūkot arī vēsturiskas segas, kas austas 20. gadsimta sākumā tagadējā Kūku un Vīpes pagasta teritorijā. Saglabātās krustpiliešu segas ļauj ieskatīties tradīcijas pagātnē un novērtēt mūsdienās pārmantotās prasmes.

Izstāde “Krustpils novada segas” tiks atklāta 2019. gada 6. decembrī kopā ar Jēkabpils folkloristi Vitu Tallu. Latviešu folklorā saglabājušās ne mazums dziesmu par zvaigžņu deķiem, ko varēsiet dzirdēt atklāšanas sarīkojumā. Izstāde apskatāma amatniecības centra darba laikā līdz Ziemassvētkiem.

Krustpils novada Vīpes amatniecības centrs “Māzers” kopš 2011. gada piedāvā apgūt nemateriālā kultūras mantojuma prasmes jebkurā vecumā. Centrā iespējams apgūt kokapstrādi, aušanu, keramiku, mašīnadīšanu un citus amatus nodarbībās, kā arī aplūkot mākslas un amatniecības darbu izstādes.

 

Sagatavoja Jānis Dzimtais

Vīpes amatniecības centrs ,,Māzers”

mazers@krustpils.lv

Ekspedīcija "Gardenes pilsnovadu meklējot"
Ekspedīcija "Gardenes pilsnovadu meklējot"
Valsts policija aicina reģistrēt savu velosipēdu
Valsts policija aicina reģistrēt savu velosipēdu
Līdaku sezonas sākums Daugavā un Baļotes ezerā
Līdaku sezonas sākums Daugavā un Baļotes ezerā
Paziņojums par SIA “GALLUSMAN” izveides ietekmes uz vidi novērtējuma Ziņojuma iesniegšanu
Paziņojums par SIA “GALLUSMAN” izveides ietekmes uz vidi novērtēj...

JAUTĀT PAŠVALDĪBAI
Pasākumi
12.05.2021 plkst. 13:00, Balsošanas norise – attālināti, caur videokonferences platformu ZOOM un DVS “Namejs”
Apvienotā komiteju sēde
19.05.2021 plkst. 10:00, Balsošanas norise – attālināti, caur videokonferences platformu ZOOM un DVS “Namejs”
Domes sēde
14.06.2021 plkst. 11:00, Krustpils novada pašvaldība (Atašienē vai Vīpē)
“Aizvestie. Neaizmirstie. 80 gadi kopš 14. jūnija depo...
Krustpils Novadnieks, MAIJS 2021
Krustpils Novadnieks, APRĪLIS 2021Krustpils Novadnieks, MARTS 2021Krustpils Novadnieks, FEBRUĀRIS 2021
JAUTĀT PAŠVALDĪBAI
PašvaldībaSabiedrībaEkonomika un investīcijasTūrismsKultūraKontakti
  • Laukezers
  • Kristakrūga skatu tornis
  • Marinzejas ezers
  • Svētki kopā ar zirgiem Krustpils pagastā
  • Krustpils novads XXVI Vispārējos latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkos
  • Kūku pagasta brīvdabas estrāde
Ē adrese Mājokļa drošība PAPS Es, Latvija un ES www.mezalietas.lv e-pakalpojumi 1188.lv transporta saraksti
Cienījamais lietotāj, www.krustpils.lv izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu vispārējo pakalpojumu kvalitāti. Turpinot lietot tīmekļa vietni, jūs apliecināt, ka piekrītat mūsu privātuma politikai. Es piekrītu Es nepiekrītu