Krustpils novads
“Gaiss bija brīnumaini dzidrs un tīrs, spīdēja saule, un mani visu ceļu, garām Zīlāniem, Jaunajai muižai, Kondrātiem, Stipriem līdz pat Stukuliem pavadīja nepārtraukta cīruļu dziesma. ”
V. Stukuls „Krustpilieša stāstījums"
“Krustpils krāsas ir vienkāršas – māla sarkanā, zāles zaļā un ūdens zilā, ko sievietes senāk ieauda krusta rūtīs savos lindrakos. ”
Lūcija Ķuzāne "Esmu uzticīgs"
“Katram cilvēkam ir tāda vieta, kas paliek neizdzēšamā atmiņā, ko nekādi pasaules notikumi un pārliecīgie attālumi nespēj padarīt nesaredzamu”
Jānis Lejiņš "Spēlmaņu cilts"
“... augšpus pils, mālzemes muldā Daugavas labajā krastā, uzradās Krizburgas miestiņš – tirgotāju, amatnieku, maizes ceptuvju un lopu kautuvju ciemats, strūgu un plostu dzinēju apmetne.”
J. Niedre „Tai rītā mazā gaismiņā"

Zemgalē kultūras tūrisma maršrutu izveide turpinās tiešsaistē

Zemgalē kultūras tūrisma maršrutu izveide turpinās tiešsaistē


 

    Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020.gadam Eiropas kaimiņattiecību instrumenta atbalstītā projekta ENI-LLB-1-108 “Nemateriālā kultūras un vietējās vēstures mantojuma saglabāšanas, pieejamības un attīstības veicināšana, uzlabojot kultūras tūrisma konkurētspēju Latvijā, Lietuvā un Baltkrievijā” ( Rediscover the roots of regions) partneru otrais saiets globālās pandēmijas iespaidā notika tiešsaistē. Minēto saietu, tāpat kā pirmo, kas gada sākumā notika Neretas novadā, organizēja vadošais partneris – Zemgales Plānošanas reģions. Attālināti tajā piedalījās partneri no Neretas novada un Jēkabpils pašvaldības, Viļņas rajona administrācijas, Rokišķu Reģionālā muzeja un Polockas rajona Sporta un tūrisma departamenta.

  Šoreiz diskusijas degpunktā bija jautājumi, kas saistīti ar trīs kopīgu, tematisku tūrisma maršrutu ceļvežu sagatavošanu. Projekta partneri visās trīs kaimiņvalstīs pavisam identificējuši gandrīz 100 ievērības vērtus tūrisma objektus, kas iekļaujami amatniecības, nemateriālā kultūras mantojuma, izcilu personību un notikumu maršrutā. Visvairāk objektu - 42 pieteikts pēdējā no tiem. Tādējādi Zemgalē, piemēram, ceļotāji varēs iepazīties ar agrāko laiku valstsvīru Jāņa Čakstes, Kārļa Ulmaņa, literātu – Ādolfa Alunāna, Viļa Plūdoņa, Annas Brigaderes, Andreja Upīša, Raiņa, Aleksandra Grīna, Elzas Stērstes, Edvarta Virzas, Jāņa Jaunsudrabiņa, komponista Pētera Barisona, gleznotāja Ģederta Eliasa, tēlnieka Voldemāra Jakobsona dzīvi un daiļradi, kā arī ar Ziemassvētku kauju norises vietām un UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā iekļautā Strūves meridiāna loka punktu Jēkabpilī.

    Savukārt pirmajā un otrajā maršrutā pieteikti attiecīgi 27 un 25 objekti. Amatniecībai veltītajā maršrutā Zemgalē, piemēram, varēs atrast Amatu māju Aucē un Dobelē, amatniecības centru “Rūme” Zasā, “Māzeru” Vīpē, “Mazo kāpu” Koknesē, keramikas darbnīcu Atašienē, Pilsrundālē, Svētē un Svitenē.  Nemateriālā kultūras mantojuma izzināšanu Zemgalē ceļotāji vislabāk varēs veikt Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejā “Kalna Ziedi”, apskates saimniecībā “Vaidelotes” Codes pagastā, lauku sētā “Caunītes” Cenu pagastā un “Gulbji” Rubenes pagastā, biedrības “Baltaine” radošajā mājā Koknesē, kā arī apskates saimniecībā “Boļāni” Sēlpils pagastā.   Katram no maršrutiem nosaukumu vēl precizēs, taču konceptuāla vienošanās par tematisko ceļvežu struktūru un vizuālo identitāti tika panākta jau tagad, notika šo iespieddarbu dizaina autores piedāvāto konceptu vētīšana, lēma par ilustratīvo materiālu nodrošināšanu. Līdzās maršruta kartei, īsam teritorijas un katra objekta aprakstam plānots ievietot arī informāciju par projekta ieviešanas laikā no jauna radītajiem tūrisma produktiem – vides objektiem un muzeju interaktīvajām ekspozīcijām. Turpmāk partneri strādās pie faktu precizēšanas, tekstu rediģēšanas un tulkošanas latviešu, lietuviešu, baltkrievu, krievu un angļu valodā, dizaina saskaņošanas. Visu trīs ceļvežu sagatavošanu plānots pabeigt un nodot drukāšanai līdz rudenim, lai jau nākamā gada sākumā jaunos maršrutus varētu prezentēt starptautiskajās tūrisma izstādēs Rīgā, Viļņā un Minskā. Runājot par citām projekta aktivitātēm, partneri strādās pie muzeju jaunu ekspozīciju sagatavošanas, Neretas novadā, piemēram, turpināsies vietējā Kultūras nama renovācija un brīvdabas estrādes būvniecība, bet valstī ieviestais ārkārtas stāvoklis, pagaidām neskaidrības rada audēju plenēra rīkotājiem, kā arī koktēlnieku plenēra un seno mūzikas instrumentu festivāla organizētājiem Jēkabpilī.

     Projekta kopējais finansējums ir 1 031 590,97 eiro, tostarp Eiropas Savienības finansējums – 928 431,87 eiro.

   Šī publikācija ir tapusi ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par šīs publikācijas saturu pilnībā ir atbildīgs Zemgales Plānošanas reģions un tas nevar tikt izmantots, lai atspoguļotu Eiropas Savienības uzskatus.    

 

Juris Kālis

ZPR sabiedrisko attiecību speciālists

Tālrunis 29144960

Atašienes katoļu baznīcā restaurē 5. ērģeļu reģistru
Biedrība “Aloksnīte” uzsāk Krustpils novada pašvaldības atbalstīt...
Zemgalē notiks mācības – Kultūras tūrisms un radošās industrijas...
Zemgalē šogad kursēs bezpilota autobuss

JAUTĀT PAŠVALDĪBAI
Pasākumi
10.08.2020 plkst. 14:00, Krustpils novada pašvaldība, Lielā zāle
Domes ārkārtas sēde
12.08.2020 plkst. 13:00, Krustpils novada pašvaldība
Apvienotā Finanšu un tautsaimniecības un attīstības kom...
14.08.2020 plkst. 14:30, Jēkabpils novada Dunavā – Dunavas skolas pagalmā
Sēlijas novadu jauniešu diena 2020
17.08.2020 plkst. , Mežāres pamatskolas aktu zālē
Aicinām Mežāres pagasta iedzīvotājus un visus interesen...
18.08.2020 plkst. , Mežāres pamatskolas aktu zālē
Aicinām Mežāres pagasta iedzīvotājus un visus interesen...
19.08.2020 plkst. , Mežāres pamatskolas aktu zālē
Aicinām Mežāres pagasta iedzīvotājus un visus interesen...
19.08.2020 plkst. 10:00, Krustpils novada pašvaldība, Lielā zāle
Domes sēde
20.08.2020 plkst. , Mežāres pamatskolas aktu zālē
Aicinām Mežāres pagasta iedzīvotājus un visus interesen...
21.08.2020 plkst. , Mežāres pamatskolas aktu zālē
Aicinām Mežāres pagasta iedzīvotājus un visus interesen...
Krustpils Novadnieks, AUGUSTS 2020
Krustpils Novadnieks, JŪLIJS 2020Krustpils Novadnieks, JŪNIJS 2020Krustpils Novadnieks, MAIJS 2020
JAUTĀT PAŠVALDĪBAI
PašvaldībaSabiedrībaEkonomika un investīcijasTūrismsKultūraKontakti
 • Amatniecības centrs Māzers
 • Grāmatu svētki
 • Atašienes Sāpju Dievmātes Romas katoļu baznīca
 • Unguru (Medņu) Evaņģēliski luteriskā baznīca
 • Vaiķu akmens
 • Rogāļu grava
 • Jāņa Zalāna retro motociklu un senlietu kolekcija
 • Podnieku darbnīca
 • Kristakrūga skatu tornis
 • Asotes pilskalns
 • Laukezers
 • Endzeļu vecticībnieku draudzes lūgšanu nams
 • Dzirkaļu pilskalns
 • Marinzejas muiža
 • Marinzejas ezers
 • Silabebru ezers
 • Timsmales ezers
 • Baļotes ezers
 • Svētki kopā ar zirgiem Krustpils pagastā
 • Krustpils novads XXVI Vispārējos latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkos
 • Ielīgošana Asotes pilskalnā
 • Kur upes un ceļi krustojas
 • Kūku pagasta brīvdabas estrāde