Krustpils novads
“Gaiss bija brīnumaini dzidrs un tīrs, spīdēja saule, un mani visu ceļu, garām Zīlāniem, Jaunajai muižai, Kondrātiem, Stipriem līdz pat Stukuliem pavadīja nepārtraukta cīruļu dziesma. ”
V. Stukuls „Krustpilieša stāstījums"
“Krustpils krāsas ir vienkāršas – māla sarkanā, zāles zaļā un ūdens zilā, ko sievietes senāk ieauda krusta rūtīs savos lindrakos. ”
Lūcija Ķuzāne "Esmu uzticīgs"
“Katram cilvēkam ir tāda vieta, kas paliek neizdzēšamā atmiņā, ko nekādi pasaules notikumi un pārliecīgie attālumi nespēj padarīt nesaredzamu”
Jānis Lejiņš "Spēlmaņu cilts"
“... augšpus pils, mālzemes muldā Daugavas labajā krastā, uzradās Krizburgas miestiņš – tirgotāju, amatnieku, maizes ceptuvju un lopu kautuvju ciemats, strūgu un plostu dzinēju apmetne.”
J. Niedre „Tai rītā mazā gaismiņā"

Vides risinājumu institūts veic visaptverošu barības ķēžu izpēti Latvijas un Igaunijas ezeros - pie mums izvēlēts Laukezers

Vides risinājumu institūts veic visaptverošu barības ķēžu izpēti Latvijas un Igaunijas ezeros - pie mums izvēlēts Laukezers
I.Luksts


2020.gada ziemas un pavasara sezonā Vides risinājumu institūta (VRI) pēcdoktorantes Katrit Karus vadībā norisinās visaptveroša barības ķēžu izpēte Latvijas un Igaunijas ezeros. Liels prieks par to ka šajā pētījumā tiek pētīts mūsu novada lepnums – Laukezers.

Projekta galvenais mērķis ir uzlabot zināšanas par ezeru barības ķēžu funkcionēšanu, tādējādi sniedzot iespēju apvienot ekonomiskos un ekoloģiskos kritērijus ar mērķi izstrādāt ilgtspējīgākus un zinātniskos datos balstītus ezeru apsaimniekošanas plānus, noskaidrot, kā ezera ūdensaugi (kā dzīves vide zivīm) un planktona organismi (iekļaujot arī mikrobiālās ķēdes komponentes kā potenciālos zivju kāpuru barības objektus) ietekmē zivju barošanās paradumus dažādos ezeros.

Saprotot, kā barības ķēdes funkcionē ūdenstilpē, iespējas izprast mehānismus, kas ietekmē zivju kāpuru izdzīvošanas iespējas. Tā ir ļoti nozīmīga un vērtīga informācija zivju krājumu apsaimniekošanai zivsaimniecībā.

Šajā pētījumā tika izvēlēti dažāda tipa ezeri, cenšoties paplašināt zināšanas par barības ķēžu funkcionēšanas spējām dažādās ekosistēmās. Pētnieki atlasījuši tādus ezerus, kuros iespējams attēlot dažādu dzīvošanas vidi, lai demonstrētu, kā organismi pielāgojas apstākļiem. Ir skaidrs, ka lielākā daļa sugu ļoti labi jūtas ezeros, kas piedāvā ideālus dzīvošanas apstākļus, bet šādi ezeri Latvijā un Igaunijā ir ļoti reti sastopami. Realitātē ezeros dzīvojošajām sugām jāspēj sadzīvot ar mainīgiem un ekstremāliem apstākļiem.

Pēc pirmajiem pētījuma rezultātiem, pētnieki secina, ka Laukezers Latvijā un Nohipalo Valgjärv ezers Igaunijā ir ļoti labā stāvoklī.

Pēcdoktoranti Katrit Karus priecē, ka cilvēkiem rūp, kas notiek ar tuvējo ezeru: "Laukezera izpētes misiju laikā vietējie iedzīvotāji bija ļoti ieinteresēti tajā, ko mēs darām un vai mums ir visas nepieciešamās atļaujas pētīt viņu nacionālo dārgumu. Bija ļoti patīkami redzēt, ka cilvēkiem rūp."

Saistībā ar ārkārtas situāciju gan Latvijā, gan Igaunijā paraugu ņemšanas laiku nācās pagarināt, līdz ar to pētījuma galējie rezultāti un analīzes vēl nav pieejami.

Gaidīsim projekta beigas, lai varētu uzlabot zināšanas par ezeru barības ķēžu funkcionēšanu, kas palīdzētu izstrādāt ilgtspējīgus un zinātniskos datos balstītus ezeru apsaimniekošanas plānus.

 

Vairāk par projektu iespējams uzzināt šeit.

 

Informāciju sagatavoja
Krustpils novada pašvaldība

Foto: Ilmārs Luksts

Skolotāju svētki Mežāres pamatskolā
Skolotāju svētki Mežāres pamatskolā
Peintbola turnīrs Medņos aizvadīts
Peintbola turnīrs Medņos aizvadīts
No 19. oktobra līdz 25. oktobrim notiek ikgadējā akcija “Dienas bez rindām”, kam šogad izvēlēts vadmotīvs “Darīt digitāli – Tavs jaunais dzīvesveids!”
No 19. oktobra līdz 25. oktobrim notiek ikgadējā akcija “Dienas b...
PASĀKUMS “ES MĪLU TEVI, SKOLOTĀJ!” VĪPES PAMATSKOLĀ
PASĀKUMS “ES MĪLU TEVI, SKOLOTĀJ!” VĪPES PAMATSKOLĀ

JAUTĀT PAŠVALDĪBAI
Pasākumi
21.10.2020 plkst. 10.00, Krustpils novada pašvaldība
Domes sēde
07.11.2020 plkst. 18.00, Krustpils pagasta kultūras nams Spunģēnos
Uzņēmēju balle!
17.11.2020 plkst. 17.00, Mežāres kultūras nams
Krustpils novada pašvaldības 18.novembra svinīgais pasā...
Krustpils Novadnieks, OKTOBRIS 2020
Krustpils Novadnieks, SEPTEMBRIS 2020Krustpils Novadnieks, AUGUSTS 2020Krustpils Novadnieks, JŪLIJS 2020
JAUTĀT PAŠVALDĪBAI
PašvaldībaSabiedrībaEkonomika un investīcijasTūrismsKultūraKontakti
 • Laukezers
 • Amatniecības centrs Māzers
 • Grāmatu svētki
 • Atašienes Sāpju Dievmātes Romas katoļu baznīca
 • Unguru (Medņu) Evaņģēliski luteriskā baznīca
 • Vaiķu akmens
 • Rogāļu grava
 • Jāņa Zalāna retro motociklu un senlietu kolekcija
 • Podnieku darbnīca
 • Kristakrūga skatu tornis
 • Laukezers
 • Marinzejas muiža
 • Marinzejas ezers
 • Silabebru ezers
 • Baļotes ezers
 • Svētki kopā ar zirgiem Krustpils pagastā
 • Krustpils novads XXVI Vispārējos latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkos
 • Ielīgošana Asotes pilskalnā
 • Kur upes un ceļi krustojas
 • Kūku pagasta brīvdabas estrāde
Ē adrese Mājokļa drošība PAPS Es, Latvija un ES www.mezalietas.lv e-pakalpojumi 1188.lv transporta saraksti
Cienījamais lietotāj, www.krustpils.lv izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu vispārējo pakalpojumu kvalitāti. Turpinot lietot tīmekļa vietni, jūs apliecināt, ka piekrītat mūsu privātuma politikai. Es piekrītu Es nepiekrītu