Krustpils novads
“Katram cilvēkam ir tāda vieta, kas paliek neizdzēšamā atmiņā, ko nekādi pasaules notikumi un pārliecīgie attālumi nespēj padarīt nesaredzamu”
Jānis Lejiņš "Spēlmaņu cilts"
“Krustpils krāsas ir vienkāršas – māla sarkanā, zāles zaļā un ūdens zilā, ko sievietes senāk ieauda krusta rūtīs savos lindrakos. ”
Lūcija Ķuzāne "Esmu uzticīgs"
“Gaiss bija brīnumaini dzidrs un tīrs, spīdēja saule, un mani visu ceļu, garām Zīlāniem, Jaunajai muižai, Kondrātiem, Stipriem līdz pat Stukuliem pavadīja nepārtraukta cīruļu dziesma. ”
V. Stukuls „Krustpilieša stāstījums"
“... augšpus pils, mālzemes muldā Daugavas labajā krastā, uzradās Krizburgas miestiņš – tirgotāju, amatnieku, maizes ceptuvju un lopu kautuvju ciemats, strūgu un plostu dzinēju apmetne.”
J. Niedre „Tai rītā mazā gaismiņā"

Ar dejām un dziesmām Krustpils novada Atašienes pagastā nosvinēta ikgadēja Annas un Jēkaba diena

Ar dejām un dziesmām Krustpils novada Atašienes pagastā nosvinēta ikgadēja Annas un Jēkaba diena
Foto: Jānis Pastars


Jau izsenis Annas diena ir īpaša diena, ne velti Dievs šīs vasaras vienu no skaistākajām dienām atvēlējis tieši Annām.

Jau vienpadsmito reizi Atašienē tika svinēta Krustpils novada Annas un Jēkaba diena. Lai gan mazliet citādāk, tomēr tikpat sirsnīgi, mājīgi un jautri.

24.jūlija piektdienas rīts iesākās ar Annām veltītu dievkalpojumu Atašienes baznīcā, bet vakarā Annas un Jēkaba dienu ieskandināja piektais folkloras kopu saiets “Atašīnis suseklis”, kura laikā notika arī atašienietes Ināras Mihalovičas izdevniecībā “Jumava” izdotās grāmatas “Valentīna Mičule. Pa folkloras gaišo ceļu” atvēršanas svētki. Un zīmīgi – tieši 24.jūlijā ilggadējā folkloras kopas “Vīraksne” vadītāja Valentīna Mičule būtu svinējusi savu 86. dzimšanas dienu.

Folkloras kopu saietā vīraksniešiem piepulcējās gan folkloras kopas “Kūzuls”, “Lākači”, “Biteites”, gan Valentīnas Mičules meitas Rita un Ilze ar ģimenēm, gan arī bijušie “Vīraksnes” dalībnieki. Arī pasākuma vadīšana bija uzticēta bijušajai folkloras kopas dalībniecei Indrai Ozoliņai. Dziedot dziesmas, ko pirms vairāk nekā 30 gadiem vākušas Atašienes sievas, dejojot dančus, kas pārmantoti no paaudzes – paaudzē, pasākuma apmeklētāju acīs mirdzēja satikšanās prieks.

Jēkaba dienā – 25.jūlijā dzimtas satikās Atašienes draudzes kapos un svinēja tikai latviešiem tik ļoti saprotamo tradīciju – kapusvētkus. Un tieši Annas dienā – 26.jūlijā, kad saule dienu sāka sildīt jau agri no rīta, stārķi pie kultūras nama ligzdā stāvēja staltāk nekā citus rītus,  tika svinēta saimnieču un saimnieku diena.

Pasākumu atklāja vietējie amatiermākslas kolektīvi – “Zvirbuļi”, “Dance” un “Pīlādzītis”, kā arī pats Jēkabs.

Tā kā Annas un Jēkaba diena ir ne tikai saimnieku un saimnieču diena, bet arī tirgus diena, tad, pašsaprotami, Annas dienā darbojās arī tirgus, kur pircēji varēja iegādāties visdažādākās lietas – gan māla traukus, gan pītus grozus un groziņus, austus lakatus un segas, rotas, gan mājās sietus sierus, medu, ķiplokus …

Kā katru gadu, tā arī šogad tika godinātas visas Annas un Jēkabi, katrs no viņiem dāvanā saņēma īpašu svilpaunieku. Kopumā svētkus svinēt bija ieradušās vienpadsmit Annas un trīs Jēkabi. Jaunākajai Anniņai 7 gadi, vecākajai 80, jaunākajam Jēkabam 3 gadi, vecākajam 8 gadi.

Savu veiklību un azartu ikviens varēja likt lietā BuBo.lv sarūpētajās aktivitātēs, spēlējot lielformāta cirku, domino vai biljardu, uzvarētāji turpat uz vietas saņēma arī balvas. Kā vienmēr liela piekrišana bija izjādei ar zirgiem, par ko gādāja Krustpils pagasta saimniecība “Pūķi” un Gunta Celmiņa. Radošajā darbnīcā, ko vadīja Atašienes bibliotekāre Rita Pastare, ikviens varēja izveidot īpašu rotu, kurā iesiet savu vēlēšanos. Starp citu – līdz nākamajām Annām šī vēlēšanās noteikti piepildīsies .

Tirgus atmosfērai īpašu romantiku un “odziņu” piešķīra “Līvenhofas muzikanti”.

Čalas un tirgus troksnis pierima, kad ar dzīvespriecīgu, labdabīgi ironisku muzikālu uzvedumu “Īsa pamācība mīlēšanā” skatītājus priecēja Rīgas teātru aktieru apvienība. Uzvedumā piedalījās aktieri: Aija Dzērve, Evija Skulte, Aīda Ozoliņa, Artis Drozdovs, Kristians Karēļins, Juris Kalniņš, Voldemārs Šoriņš, Andris Daņiļenko, Valdis Zilveris, Zane Jančevska.
Vēl jo īpašāku šo izrādi padarīja mūsu pašu kolektīvu “Dance” un “Zvirbuļi” dalība uzvedumā.

Sakarā ar valstī izsludināto ārkārtas situāciju ilgi nebija skaidrs - būt vai nebūt svētkiem. Nācās domāt, ko un kā darīt, lai viss notiktu kā ierasts, bet tajā pat laikā pasākuma dalībniekiem būtu iespēja ievērot visus drošības pasākumus.

Pasākuma dalībniekiem tika nodrošināta pieeja roku dezinfekcijas līdzekļiem, un katrs bija aicināts pats ievērot piesardzības pasākumus Covid-19 infekcijas ierobežošanai.

Atšķirībā no citiem gadiem, šogad visi pasākuma dalībnieki drošības labad tika reģistrēti. Pasākuma noslēgumā notika loterija, kurā par loterijas biļeti kalpoja aizpildītās reģistrācijas anketas.

Paldies Krustpils novada domei par uzticēšanos un atļauju svinēt šos skaistos svētkus šajā tik ļoti sarežģītajā laikā.

Paldies visiem, kas iesaistījās pasākuma tapšanā un organizēšanā, īpašs paldies Atašienes pagasta pārvaldes vadītājai  Ilonai Zalānei un visam pārvaldes kolektīvam.

Paldies ikvienam apmeklētājam par piedalīšanos svētkos, par smaidu un labu vārdu. Uz tikšanos nākamajos svētkos! 

 

Foto: Jānis Pastars

Foto: Kārlis Zalāns

Atašienes pagasta

Kultūras darba organizatore

Vēsma Turkopole

 

Tēvzemes mēnesis Vīpes pamatskolā
Tēvzemes mēnesis Vīpes pamatskolā
SIA "Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs" Jēkabpils KB Aicina uz semināriem ZOOM platformā
SIA "Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs" Jēkabpils ...
Izsludināts konkurss "Jaunatnes Gada balva 2020"
Izsludināts konkurss "Jaunatnes Gada balva 2020"
Izstrādāta informatīva brošūra "Padomi lauksaimnieka īpašuma drošībai"
Izstrādāta informatīva brošūra "Padomi lauksaimnieka īpašuma droš...

JAUTĀT PAŠVALDĪBAI
Pasākumi
25.11.2020 plkst. 10.00, Krustpils novada pašvaldība
Domes sēde
Krustpils Novadnieks, NOVEMBRIS 2020
Krustpils Novadnieks, OKTOBRIS 2020Krustpils Novadnieks, SEPTEMBRIS 2020Krustpils Novadnieks, AUGUSTS 2020
JAUTĀT PAŠVALDĪBAI
PašvaldībaSabiedrībaEkonomika un investīcijasTūrismsKultūraKontakti
 • Laukezers
 • Amatniecības centrs Māzers
 • Grāmatu svētki
 • Atašienes Sāpju Dievmātes Romas katoļu baznīca
 • Unguru (Medņu) Evaņģēliski luteriskā baznīca
 • Vaiķu akmens
 • Rogāļu grava
 • Jāņa Zalāna retro motociklu un senlietu kolekcija
 • Podnieku darbnīca
 • Kristakrūga skatu tornis
 • Laukezers
 • Marinzejas muiža
 • Marinzejas ezers
 • Silabebru ezers
 • Baļotes ezers
 • Svētki kopā ar zirgiem Krustpils pagastā
 • Krustpils novads XXVI Vispārējos latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkos
 • Ielīgošana Asotes pilskalnā
 • Kur upes un ceļi krustojas
 • Kūku pagasta brīvdabas estrāde
Ē adrese Mājokļa drošība PAPS Es, Latvija un ES www.mezalietas.lv e-pakalpojumi 1188.lv transporta saraksti
Cienījamais lietotāj, www.krustpils.lv izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu vispārējo pakalpojumu kvalitāti. Turpinot lietot tīmekļa vietni, jūs apliecināt, ka piekrītat mūsu privātuma politikai. Es piekrītu Es nepiekrītu