Krustpils novads
“Gaiss bija brīnumaini dzidrs un tīrs, spīdēja saule, un mani visu ceļu, garām Zīlāniem, Jaunajai muižai, Kondrātiem, Stipriem līdz pat Stukuliem pavadīja nepārtraukta cīruļu dziesma. ”
V. Stukuls „Krustpilieša stāstījums"
“Krustpils krāsas ir vienkāršas – māla sarkanā, zāles zaļā un ūdens zilā, ko sievietes senāk ieauda krusta rūtīs savos lindrakos. ”
Lūcija Ķuzāne "Esmu uzticīgs"
“... augšpus pils, mālzemes muldā Daugavas labajā krastā, uzradās Krizburgas miestiņš – tirgotāju, amatnieku, maizes ceptuvju un lopu kautuvju ciemats, strūgu un plostu dzinēju apmetne.”
J. Niedre „Tai rītā mazā gaismiņā"
“Katram cilvēkam ir tāda vieta, kas paliek neizdzēšamā atmiņā, ko nekādi pasaules notikumi un pārliecīgie attālumi nespēj padarīt nesaredzamu”
Jānis Lejiņš "Spēlmaņu cilts"

Apkopoti Zemgales Kultūras programmas – 2020 ieviešanas rezultāti

Apkopoti Zemgales Kultūras programmas – 2020 ieviešanas rezultāti
Foto: Māzers


 

              Apkopoti Latvijas Kultūrkapitāla fonda un akciju sabiedrības Latvijas Valsts meži atbalstītās Zemgales Kultūras programmas – 2020 ieviešanas rezultāti. Pašvaldību, nevalstisko organizāciju un privātpersonu konkursam iesniegto un apstiprināto projektu ieviešana noritējusi vīrusa Covid – 19 pandēmijas izraisītu ierobežojošu faktoru ietekmē, taču kopumā, nepilna gada laikā paveiktais devis būtisku pienesumu reģiona kultūras vērtību saglabāšanā un popularizēšanā, kultūrvides līdzsvarotā un kvalitatīvā attīstībā.

              Gada sākumā Zemgales konkursa rīkotāji pavisam saņēma 92 projektu pieteikumus ar kopējo finansējuma pieprasījumu 373 667,69 eiro. Vērtēšanas komisija apstiprināja 59 projektus un ieviešanai piešķīra 114 000 eiro finansējumu. Apkopojot ieviesēju sniegtos pārskatus, redzams, ka no visiem Programmas atbalstītajiem projektiem sekmīgi ieviesti 53, daļēji – četri, bet pilnībā neieviesti palikuši divi projekti. Tas galvenokārt dēļ tā, ka vairāku aktivitāšu ieviešanu liedza pandēmijas raisītie ierobežojumi.

              No ieviestajiem projektiem ievērību pelna Jelgavā notikušais starptautiskais koka skulptūru simpozijs “Otrā elpa”, sarīkojums “IV Vispārējiem latviešu dziesmu un mūzikas svētkiem – 125” un starptautiskais puzuru darināšanas seminārs – praktikums, kas dalībniekiem ļāva vairot zināšanas par puzuru dekoratīvo un praktisko nozīmi tradicionālajā kultūrā un mūsdienu dizainā. Savukārt Aizkrauklē notika tradicionālā Kalēju diena “Kalējs kala debesīs, ogles bira Daugavā” ar vairākām meistardarbnīcām un vides objekta “Pilskalna pavards” veidošanu, Jēkabpilī – amatierteātru festivāls “Laipa”, Pļaviņās – kamermūzikas dienas, Tērvetē – gadskārtējie Zemgaļu svētki, bet Rundālē – Zemgales stāstnieku festivāls “Gāž podus Rundālē”. Jāpiebilst, ka Rundāles novadā ar vēl viena projekta atbalstu sagatavots oriģināls digitāls izdevums “Teiksma par Mežotnes pilskalnu”, kas ir labs pienesums mūsu tautas senatnes godināšanai un zemgaļu varonīgo cīņu vēstures attēlojumam. Augustā Bauskā, Bornsmindē, Mežotnē, Salgalē, Staļģenē, Tetelē un Jelgavā izskanēja jauniešu kora “Balsis” koncertu sērija “Lielupes balsis”, bet Jēkabpils novada biedrība “Ūdenszīmes” īstenoja projektu “Renesanses periods Sēlijas austrumos”, kas vairoja iedzīvotāju zināšanas par senču dzīvi Sēlijā, rosināja izveidot jaunu tūrisma maršrutu, kas aptver kultūrvēsturei piederīgas vietas Neretā, Asarē, Subatē un vēl citviet novadā. Plašu interesi raisošs ir Krustpils novada Vīpes pagasta amatniecības centrā “Māzers” īstenotais projekts, kas devis iespēju apgūt aušanu slavenajās Pētera Viļumsona pusautomātiskajās stellēs, iepazīt to darbības principus.

              Virknē projektos veikti nozīmīgi kultūrvēstures objektu izpētes un restaurācijas darbi. Tā Kokneses novadā veikta Iršu muižas klēts – magazīnas arhitektoniski mākslinieciskā izpēte, lai turpmāk varētu plānot tās saglabāšanu un pieejamību apmeklētājiem. Tas ir tipoloģiski spilgts piemērs, kas raksturo muižu arhitektūru vēlīna klasicisma periodā. Jelgavas novadā īstenots projekts “Vilces muižas divviru koka iekšdurvju un durvju virsgaismas loga restaurācija”. Minētā būvgaldniecības izstrādājuma restaurāciju veica novadniece, restauratore Zane Jasone. Jelgavas pils saimnieki – Lauksaimniecības universitāte saņēmusi vēsturiski nozīmīgu dāvinājumu no Burbonu Karaliskās dinastijas institūta – Francijas karaļa Luija XVIII portretu, kas ir 19.gadsimta sākuma oriģināls mākslas darbs. Pirms tā izstādīšanas publiskai apskatei, pils muzejā, ar ZKP projekta atbalstu veikta gleznas un tās rāmja restaurācija. Jāpiebilst, ka Francijas karalis Luijs XVIII Jelgavas pilī uzturējies divas reizes – 18. gadsimta beigās un 19.gadsimta sākumā. Cits restaurācijas piemērs meklējams Viesītes muzeja “Sēlija” īstenotajā projektā, kur šaursliežu dzelzceļam veltītā ekspozīcija papildināta ar 20. gadsimta 50. gadu dzelzceļa pavadones atjaunotu formas tērpu. No iespieddarbu klāsta var minēt Bauskas biedrības “Meistars Gothards” ar projekta atbalstu izdoto grāmatu “Mākslinieki. Bauska. Iecava. Vecumnieki. Rundāle”, kurā apkopota un strukturēti atainota Bauskas apkārtnes profesionālo gleznotāju, tēlnieku un grafiķu, pavisam 50 autoru darbība no 19.gadsimta līdz mūsdienām.

Juris Kālis

ZPR sabiedrisko attiecību speciālists

Antūžu pamatskola pateicas par ziedojumu drošības pasākumu nodrošināšanai
Antūžu pamatskola pateicas par ziedojumu drošības pasākumu nodroš...
Sagatavoti izglītojoši materiāli bērniem un jauniešiem par drošību ziemā
Sagatavoti izglītojoši materiāli bērniem un jauniešiem par drošīb...
Mežāres pamatskola aicina pieteikties darbā
Mežāres pamatskola aicina pieteikties darbā
Apvienotā Jēkabpils novada iedzīvotāju aptauja
Apvienotā Jēkabpils novada iedzīvotāju aptauja

JAUTĀT PAŠVALDĪBAI
Pasākumi
20.01.2021 plkst. 15:00, Krustpils novada pašvaldība
Apvienoto komiteju sēde
27.01.2021 plkst. 10.00, Krustpils novada pašvaldība - ZOOM
Domes sēde
Krustpils Novadnieks, JANVĀRIS 2021
Krustpils Novadnieks, DECEMBRIS 2020Krustpils Novadnieks, NOVEMBRIS 2020Krustpils Novadnieks, OKTOBRIS 2020
JAUTĀT PAŠVALDĪBAI
PašvaldībaSabiedrībaEkonomika un investīcijasTūrismsKultūraKontakti
  • Laukezers
  • Kristakrūga skatu tornis
  • Marinzejas ezers
  • Svētki kopā ar zirgiem Krustpils pagastā
  • Krustpils novads XXVI Vispārējos latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkos
  • Kūku pagasta brīvdabas estrāde
Ē adrese Mājokļa drošība PAPS Es, Latvija un ES www.mezalietas.lv e-pakalpojumi 1188.lv transporta saraksti
Cienījamais lietotāj, www.krustpils.lv izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu vispārējo pakalpojumu kvalitāti. Turpinot lietot tīmekļa vietni, jūs apliecināt, ka piekrītat mūsu privātuma politikai. Es piekrītu Es nepiekrītu