Krustpils novads
“Krustpils krāsas ir vienkāršas – māla sarkanā, zāles zaļā un ūdens zilā, ko sievietes senāk ieauda krusta rūtīs savos lindrakos. ”
Lūcija Ķuzāne "Esmu uzticīgs"
“... augšpus pils, mālzemes muldā Daugavas labajā krastā, uzradās Krizburgas miestiņš – tirgotāju, amatnieku, maizes ceptuvju un lopu kautuvju ciemats, strūgu un plostu dzinēju apmetne.”
J. Niedre „Tai rītā mazā gaismiņā"
“Katram cilvēkam ir tāda vieta, kas paliek neizdzēšamā atmiņā, ko nekādi pasaules notikumi un pārliecīgie attālumi nespēj padarīt nesaredzamu”
Jānis Lejiņš "Spēlmaņu cilts"
“Gaiss bija brīnumaini dzidrs un tīrs, spīdēja saule, un mani visu ceļu, garām Zīlāniem, Jaunajai muižai, Kondrātiem, Stipriem līdz pat Stukuliem pavadīja nepārtraukta cīruļu dziesma. ”
V. Stukuls „Krustpilieša stāstījums"

Aktualizēs Latvijas aizsargājamo un apdraudēto sugu sarakstu

Aktualizēs Latvijas aizsargājamo un apdraudēto sugu sarakstu


 

Dabas aizsardzības pārvalde (turpmāk – Pārvalde) sadarbībā ar pētniekiem tuvākajos gados aktualizēs Latvijā aizsargājamo un apdraudēto sugu sarakstu, kā arī sagatavos zinātniski pamatotus kritērijus sugu apdraudētības pakāpes novērtēšanai un aizsardzības statusa noteikšanai.

Šīs aktivitātes paredzētas projektā “Apdraudētas sugas Latvijā: uzlabotas zināšanas un kapacitāte, informācijas aprite un izpratne” (LIFE FOR SPECIES), kurā līdz 2024. gada beigām Pārvalde piedalīsies kopā ar projekta vadošo partneri Latvijas Universitātes Bioloģijas institūtu un projekta partneriem Daugavpils Universitāti un Latvijas Ornitoloģijas biedrību.

Patlaban Latvijas aizsargājamo sugu sarakstā ir iekļautas 745 sugas no dažādām grupām – ziedaugi un paparžaugi, sēnes, sūnas, ķērpji, mieturaļģes, zīdītāji, putni, bezmugurkaulnieki, abinieki, rāpuļi un zivis. To skaitā ir tādas retas un apdraudētas sugas kā Ziemeļu upespērlene, dzeltenā dzegužkurpīte, sarkānā cefalantēra, zaļā vārna un sarkanvēdera ugunskrupis, kā arī sugas, kuras Latvijā savvaļā iespējams vairs nav sastopamas, piemēram, lidvāvere un Alpu kreimule.

Spēkā esošie normatīvie akti, kas nosaka īpaši aizsargājamas sugas un mikroliegumu sugas, apstiprināti pirms apmēram 20 gadiem. Kopš šī laika ir uzkrājusies zinātniskā informācija par sugu sastopamību,  apdraudošajiem faktoriem, kā arī notikušas izmaiņas Latvijas tautsaimniecībā. Lai sabalansētu dabas aizsardzības un saimnieciskās darbības intereses, nepieciešama zinātniski pamatotu kritēriju izstrāde apdraudēto sugu definēšanai un aktualizēti normatīvie akti, kas nodrošina sugu aizsardzību.

Līdz ar to projekta laikā plānots aktualizēt aizsargājamo un apdraudēto sugu sarakstu, izstrādāt zinātniski pamatotus kritērijus sugu apdraudētības pakāpes novērtēšanai un aizsardzības statusa noteikšanai, kā arī sagatavot priekšlikumus attiecīgām normatīvo aktu izmaiņām.

Dabas aizsardzības pārvaldes eksperts Jēkabs Dzenis stāsta, ka “projekta rezultāti ne vien palīdzēs pilnveidot sugu aizsardzības sistēmu, bet arī sniegs būtisku ieguldījumu izpratnes veidošanā par apdraudētajām savvaļas sugām, tās apdraudošajiem faktoriem un to saglabāšanai nepieciešamajiem apsaimniekošanas pasākumiem”. Projektā plānots izdot atjaunoto Latvijas Sarkano grāmatu un izveidot arī tās tiešsaistes versiju interneta vietnē.

Lai plašāku publiku informētu par projekta LIFE FOR SPECIES mērķiem, uzdevumiem un iecerēm, šā gada 4. martā plkst. 11:00 notiks projekta atklāšanas seminārs tiešsaistē, ZOOM platformā. Visi interesenti aicināti pieteikties, līdz  1. martam aizpildot šo anketu: https://ej.uz/life_for_species. Uz pieteikumā norādīto e-pastu tiks nosūtīta saite dalībai tiešsaistes seminārā. Detalizēta semināra programma sekos drīzumā.

Projektu līdzfinansē Eiropas Komisijas LIFE programmas Vides apakšprogramma un Valsts Reģionālās attīstības aģentūra. Projekta budžets ir 2 706 291 eiro, no tiem ES finansējums veido 55%. Norises laiks - no 2020. gada 1. decembra līdz 2024. gada 31. decembrim.

LIFE programma ir Eiropas Komisijas finanšu instruments vides un klimata jomā, ar mērķi veicināt, aktualizēt, attīstīt un īstenot ES vides un klimata politiku, līdzfinansējot projektus ar Eiropas pievienoto vērtību. LIFE programma Latvijā darbojas kopš 2001. gada un ar tās atbalstu veiksmīgi realizēti 50 projekti vides un klimata jomā vairāk nekā 40 miljonu eiro apmērā. 

Plašāka informācija:
Maija Rēna
Dabas aizsardzības pārvaldes
sabiedrisko attiecību speciāliste
maija.rena@daba.gov.lv
Tālr.: 29272365

Autoceļu uzturēšanas eksperts: satiksmei bīstamo bedru remonts uz asfaltētajiem autoceļiem tiek veikts neatkarīgi no laika apstākļiem   
Autoceļu uzturēšanas eksperts: satiksmei bīstamo bedru remonts uz...
Projekta “KOPĀ vienā virzienā” ietvaros darbā ar jaunatni iesaistītos aicina uz pieredzes apmaiņas vebināru
Projekta “KOPĀ vienā virzienā” ietvaros darbā ar jaunatni iesaist...
Kompensāciju aprēķināšana par nemedījamo un migrējošo sugu nodarītajiem zaudējumiem turpmāk objektīvāka
Kompensāciju aprēķināšana par nemedījamo un migrējošo sugu nodarī...
Ģimenes aicina uz jaunu TV raidījumu “Vecāku stunda”
Ģimenes aicina uz jaunu TV raidījumu “Vecāku stunda”
Lēciens biznesā

JAUTĀT PAŠVALDĪBAI
Pasākumi
Krustpils Novadnieks, FEBRUĀRIS 2021
Krustpils Novadnieks, JANVĀRIS 2021Krustpils Novadnieks, DECEMBRIS 2020Krustpils Novadnieks, NOVEMBRIS 2020
JAUTĀT PAŠVALDĪBAI
PašvaldībaSabiedrībaEkonomika un investīcijasTūrismsKultūraKontakti
  • Laukezers
  • Kristakrūga skatu tornis
  • Marinzejas ezers
  • Svētki kopā ar zirgiem Krustpils pagastā
  • Krustpils novads XXVI Vispārējos latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkos
  • Kūku pagasta brīvdabas estrāde
Ē adrese Mājokļa drošība PAPS Es, Latvija un ES www.mezalietas.lv e-pakalpojumi 1188.lv transporta saraksti
Cienījamais lietotāj, www.krustpils.lv izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu vispārējo pakalpojumu kvalitāti. Turpinot lietot tīmekļa vietni, jūs apliecināt, ka piekrītat mūsu privātuma politikai. Es piekrītu Es nepiekrītu