Krustpils novads
“... augšpus pils, mālzemes muldā Daugavas labajā krastā, uzradās Krizburgas miestiņš – tirgotāju, amatnieku, maizes ceptuvju un lopu kautuvju ciemats, strūgu un plostu dzinēju apmetne.”
J. Niedre „Tai rītā mazā gaismiņā"
“Gaiss bija brīnumaini dzidrs un tīrs, spīdēja saule, un mani visu ceļu, garām Zīlāniem, Jaunajai muižai, Kondrātiem, Stipriem līdz pat Stukuliem pavadīja nepārtraukta cīruļu dziesma. ”
V. Stukuls „Krustpilieša stāstījums"
“Krustpils krāsas ir vienkāršas – māla sarkanā, zāles zaļā un ūdens zilā, ko sievietes senāk ieauda krusta rūtīs savos lindrakos. ”
Lūcija Ķuzāne "Esmu uzticīgs"
“Katram cilvēkam ir tāda vieta, kas paliek neizdzēšamā atmiņā, ko nekādi pasaules notikumi un pārliecīgie attālumi nespēj padarīt nesaredzamu”
Jānis Lejiņš "Spēlmaņu cilts"

Līdaku sezonas sākums Daugavā un Baļotes ezerā

Līdaku sezonas sākums Daugavā un Baļotes ezerā


Krustpils novada pašvaldība sadarbībā ar laikrakstu «Brīvā Daugava» arī šogad startēja Zivju fonda projektu konkursā un guva atbalstu sabiedrības informēšanai par zivju resursu pētījumiem, to racionālu un saudzīgu izmantošanu, atražošanu un aizsardzību. No aprīļa līdz oktobrim vismaz reizi mēnesī avīzē un mūsu interneta vietnē www.bdaugava.lv, kā arī Krustpils novada informatīvajā izdevumā «Krustpils Novadnieks» un novada mājaslapā www.krustpils.lv varēsiet lasīt materiālus, kas sagatavoti projekta ietvaros. Tajos turpināsim  stāstīt par Krustpils novada publisko un privāto ūdeņu apsaimniekošanu, par paveikto un iecerēto šajā jomā, par zivju resursu papildināšanu un sargāšanu, varēsiet lasīt intervijas ar prasmīgiem zivju ķērājiem, reportāžas no makšķerēšanas sacensībām  un daudz ko citu.  

 

Līdaku sezonas sākums Daugavā un Baļotes ezerā

1.maijs ir svētki ne tikai darbaļaudīm, kas alkst iziet  demonstrācijās. Daudz vairāk to gaida makšķernieki, jo tieši ar šo datumu var sākt ķert mērķzivi Nr. 1 mūsu ūdeņos – līdaku, turklāt to var darīt arī no laivām.

Šī diena spraiga bija arī Krustpils novada zivju sargiem Ilmāram Lukstam un Vitoldam Drozdam, kas kopā ar BD korespondentu devās pārbaudīt, kā Daugavā un Baļotes ezerā tiek ievēroti makšķerēšanas noteikumi un paskatīties, kas copmaņiem ķeras. Jāsaka, ka sezonas sākumam upē laivu nebija nemaz tik daudz – posmā no Daugavas tilta Jēkabpilī līdz Vīpei tika pamanīts un pārbaudīts kāds ducis.

Lielākājai daļai copmaņu pa kādai zaļsvārcei  laivās jau bija, taču bija arī ekipāžas, kas vēl ap pulksten 11 bija tukšā. Pārsvarā spiningotāji apmētāja krasta joslu ar domu, ka ūdens upē vēl ir auksts un līdakas varētu būt aktīvākas tuvāk pie krasta, kur ūdens maija saulītē vairāk iesilis. Neviens par makšķerēšanas karšu  un lomu pārbaudi nebija pārāk pārsteigts, jo vietējo zivju sargu  rosīšanās Daugavā ir plaši zināma un makšķernieku aprindās apspriesta. Kāds copmanis nebija aizpildījis Makšķerēšanas karti, par ko saņēma aizrādījumu, bet darvas karoti kopējā pozitīvajā gaisotnē pielēja pensionārs Valērijs no Līvāniem, kas copēja aiz   Pungas salas. Viņš teicās esot ticis pie mēra līdakas un trim asariem. Līdaciņa tika atrādīta inspektoriem, bet makšķernieka trīcošās rokas liecināja, ka kaut kas te nav tīrs. Modrā inspektora Vitolda acs pamanīja, ka spainī kūļājas vēl kas ar zaļām zvīņām. Palūgts uzrādīt, kas tas ir, līvānietis izvilka acīmredzamu zemmēra līdaciņu. Neveiklā taisnošanās bija aplam nepārliecinoša. Valērijam par laimi, 45 cm garā zaļsvārcīte vēl bija dzīva, un to varēja atlaist. Šoreiz  protokols netika sastādīts, un pārkāpējs tika cauri ar izbīli.

Savukārt pēcpusdienā inspektori reidu turpināja Baļotes ezerā. No rīta tur esot bijušas deviņas laivas, bet pārbaudes brīdī palikušas bija tikai četras, taču krastos mudžēja no karpu ķērājiem.  Ne spiningotājiem, ne karpiniekiem nebija tā veiksmīgākā diena, taču pie kādām zivīm bija tikuši gan vieni, gan otri. Viena karpu kompānija naktī uz 1. maiju pat izvilkusi  deviņnieci. Nekādi pārkāpumi netika konstatēti. Dažus karpiniekus gan bija pieveicis zaļais pūķis, bet tas jau zivīm nāk tikai par labu.

 

Jānis Bisāns  līdaku sezonu atklājis veiksmīgi, netālu no Fogta salas noķerot smuku divnieci. 

Laivošanas un līdaku ķeršanas sezonas sākumā katrs grib tikt pie savas zaļsvārces. Ja vismaz viens mērs ir laivā, var skaitīt, ka diena izdevusies. 

 «Netraucējiet manas zivis!», makšķernieks Jānis Luksts pa jokam piedraud inspektoriem. Līdaciņa viņam pieteicās tieši laikā, lai paspētu nopozēt kameras priekšā. 

Pie Ābeļu salām Viktors Martinovs jau desmitos no rīta bija ticis pie četrām mēra līdakām un taisījās mājās. Rezultatīvs izrādījies paša pārtaisītais un piekrāsotais šūpiņš «Udačka». 

Šiem copmaņiem pārbaudes brīdī zivju vēl nebija. Eholote gan rādījusi kaut ko lielu, un tai vietai piecas reizes velcējot  esot pārbraukuši pāri, bet tas lielais zvērs negribējis ēst. 

Zivju sargi  ar Baļotes  ezerā 1. maijā redzēto var būt apmierāti – makšķerēšanas noteikumu pārkāpumi netika konstatēti, ne ķerot no laivām, ne no krasta. 

Baļotes ezerā, iespējams, veiksmīgākā bija brāļu Jurģa un Vernera (attēlā) Turkopoļu ekipāža. Ar abu pūlēm laivā pabija četras līdakas, no kurām paturētas divas, bet Verners izvilka arī ap 5 kg zandartu, kas gan  atbilstoši noteikumiem atlaists. Pēc copmaņu teiktā, līdakas ņēmušas uz gumijas zivtiņām un rotiņiem. 

 

Zivju fonds pagaidām atbalstījis tikai vienu projektu

Pagājušajā «Ne asakas!» lapā, kas publicēta BD 20. aprīļa numurā, pārpratuma dēļ ieviesušās neprecizitātes. Rakstā «Zivju fonds atbalsta vairākus Krustpils novada projektus» rakstīts, ka atbalstīti pieci projekti. Faktiski Zivju fonds  atbalstījis tikai vienu projektu par zivju resursu papildināšanu, un tas ir par 5500 zandartu mazuļu ielaišanu Marinzejas ezerā, savukārt projekti par zivju ielaišanu Baļotes, Ilzenieku ezerā un Laukezerā noraidīti. Tos gan varētu vēlreiz izskatīt, ja fondā parādītos papildu  līdzekļi. Savukārt projekts par «GoPro» kameras iegādi pašlaik ir izskatīšanas stadijā.

 

Informāciju, fotogrāfijas sagatavoja:

Juris Šteinbergs

Krustpils novada pašvaldības darba laiks svētkos
Krustpils novada pašvaldības darba laiks svētkos
Sveicam absolventus un skolotājus ar veiksmīgu 2020./2021. gada noslēgumu!
Sveicam absolventus un skolotājus ar veiksmīgu 2020./2021. gada n...
Aicina uz ielīgošanas meistarklasi Vīpē kopā ar zāļu sievu Līgu Reiteri
Aicina uz ielīgošanas meistarklasi Vīpē kopā ar zāļu sievu Līgu R...
Ar notikumu “Aizvestie. Neaizmirstie” pieminēs 1941. gada deportāciju 80. gadadienu
Ar notikumu “Aizvestie. Neaizmirstie” pieminēs 1941. gada deportā...

JAUTĀT PAŠVALDĪBAI
Pasākumi
14.06.2021 plkst. 11:00, Pie Atašienes Sāpju Dievmātes Romas katoļu baznīcas
“Aizvestie. Neaizmirstie. 80 gadi kopš 14. jūnija depo...
17.06.2021 plkst. , Pie Amatniecības centra "Māzers"
Ielīgošana Amatniecības centrā "Māzers"
Krustpils Novadnieks, MAIJS 2021
Krustpils Novadnieks, APRĪLIS 2021Krustpils Novadnieks, MARTS 2021Krustpils Novadnieks, FEBRUĀRIS 2021
JAUTĀT PAŠVALDĪBAI
PašvaldībaSabiedrībaEkonomika un investīcijasTūrismsKultūraKontakti
  • Laukezers
  • Kristakrūga skatu tornis
  • Marinzejas ezers
  • Svētki kopā ar zirgiem Krustpils pagastā
  • Krustpils novads XXVI Vispārējos latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkos
  • Kūku pagasta brīvdabas estrāde
Ē adrese Mājokļa drošība PAPS Es, Latvija un ES www.mezalietas.lv e-pakalpojumi 1188.lv transporta saraksti
Cienījamais lietotāj, www.krustpils.lv izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu vispārējo pakalpojumu kvalitāti. Turpinot lietot tīmekļa vietni, jūs apliecināt, ka piekrītat mūsu privātuma politikai. Es piekrītu Es nepiekrītu