Krustpils novads
“... augšpus pils, mālzemes muldā Daugavas labajā krastā, uzradās Krizburgas miestiņš – tirgotāju, amatnieku, maizes ceptuvju un lopu kautuvju ciemats, strūgu un plostu dzinēju apmetne.”
J. Niedre „Tai rītā mazā gaismiņā"
“Krustpils krāsas ir vienkāršas – māla sarkanā, zāles zaļā un ūdens zilā, ko sievietes senāk ieauda krusta rūtīs savos lindrakos. ”
Lūcija Ķuzāne "Esmu uzticīgs"
“Gaiss bija brīnumaini dzidrs un tīrs, spīdēja saule, un mani visu ceļu, garām Zīlāniem, Jaunajai muižai, Kondrātiem, Stipriem līdz pat Stukuliem pavadīja nepārtraukta cīruļu dziesma. ”
V. Stukuls „Krustpilieša stāstījums"
“Katram cilvēkam ir tāda vieta, kas paliek neizdzēšamā atmiņā, ko nekādi pasaules notikumi un pārliecīgie attālumi nespēj padarīt nesaredzamu”
Jānis Lejiņš "Spēlmaņu cilts"

Amatniecības centrs "Māzers"

 

 

Amatniecības centrs “Māzers” – vieta, kur tradīcijas dzīvo līdzi laikam.  Nodarbības pieaugušajiem, radošās darbnīcas,  mākslas izstādes.

Amatniecības centrā “Māzers” notiek regulāras nodarbības aušanā, adīšanā, mašīnadīšanā, keramikā, šūšanā un citos rokdarbos ikvienam interesantam. Centrs organizē amatnieku seminārus un pieredzes apmaiņas braucienus pie citiem meistariem. Izstāžu zālē apskatāmas amatniecības un profesionālās mākslas izstādes, kā arī tiek organizētas dažādas radošās darbnīcas. Gaidīti gan individuālie apmeklētāji, gan skolēni un tūristi grupās.

Apmeklētājiem iespējams:

  • piedalīties aušanas vai keramikas darbnīcā;
  • piedalīties aušanā no dabas materiāliem;
  • apmeklēt aktuālās mākslas un amatniecības izstādes;
  • aplūkot Krustpils apkārtnes amatnieku darinājumus un iegūt meistaru kontaktus;
  • saņemt konsultācijas Krustpils tautas tērpa darināšanā, komplektēšanā un valkāšanā;
  • saņemt Krustpils un tuvākā reģiona tūrisma informāciju.

 

Nepieciešama iepriekšēja pietikšanās!

“Vālodzīte”, Vīpe, Vīpes pagasts, Krustpils novads, LV-523

+371 26611297                                                                                   

 

mazers@krustpils.lv
https://www.krustpils.lv/

         

 

 — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

Amatniecības centrs “Māzers” īsteno projektu “Zemgales keramiķu ieguldījums Latvijas keramikā”

 

Vīpes amatniecības centrs “Māzers” turpina nodot nemateriālo kultūras mantojumu. Šajā vasarā centra piedāvājumu papildinājusi keramika, īstenojot vairākus nozīmīgus projekta posmus.

Īstenojot Latvijas Valsts mežu atbalstītās Zemgales kultūras programmas 2019 projektu ,,Zemgales keramiķu ieguldījums Latvijas keramikā”, Vīpes amatniecības centrā šovasar uzsākta apmācība keramikā. Projekta ietvaros aizvadīta vēstures lekcija, kā arī nodarbību dalībnieki satikās ar keramiķi Ausmu Žūriņu.

Projekta ietvaros 4. jūnijā notika lekcija ,,Ieskats Zemgales podniecības tradīcijās, caur Jēkabpils Vēstures muzeja krājumu”, ko sagatavoja Jēkabpils Vēstures muzeja krājuma glabātāja Iluta Bērziņa. Klausītāji tika iepazīstināti ar apkārtnes podniecības tradīcijām, veiktajiem arheoloģiskajiem izrakumiem Krustpils pusē un muzejā esošo keramikas priekšmetu krājumu.

24. jūlijā keramikas apmācību dalībnieki viesojās keramiķes Ausmas Žūriņas dzimtas mājās “Josti” Vīpes pagastā. Ilggadējā Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas (tolaik Lietišķās mākslas vidusskolas) pasniedzēja Ausma Žūriņa ir Latvijas Mākslinieku Savienības biedre kopš 1960. gada. Par savu devumu mākslā novērtēta ar Valsts Kultūrkapitāla fonda piešķirto mūža stipendiju (kopš 2017. gada). Tikšanās laikā ar mākslinieci bija iespēja aplūkot viņas darbu kolekciju, kam visa pamatā ir latviešu zemnieku trauki. Piena podus, medauniekus, bļodas un citus tradicionālos latviešu māla traukus Ausma Žūriņa ir veidojusi ar smalku līnijas izsvērumu, dažādās toņu niansēs, nostrādājot formu līdz pilnībai.

Vīpes amatniecības centrā “Māzers” pakāpeniski tiek papildināts keramikas aprīkojums un telpas pielāgotas regulārām nodarbībām ar mālu. No 28. jūnija notiek regulāra prasmju apgūšana meistarklasēs mākslinieces Eleonoras Pastares vadībā. Pirmie audzēkņu darbi jau apdedzināti malkas ceplī, taču aizvien gaidām pieteikumus no jauniem dalībniekiem! Nodarbībās iespējams piedalīties visiem interesentiem bez vecuma ierobežojuma.

Projekta noslēgumā tiks veidota izstāde ,,Zemgales keramikas nākotnei”, izrādot gan apmācību laikā tapušos audzēkņu darbus, gan aicinot piedalīties profesionāliem reģiona māksliniekiem.

Krustpils novada Vīpes amatniecības centrs “Māzers” kopš 2011. gada piedāvā apgūt nemateriālā kultūras mantojuma prasmes. Centrā regulāri iespējams apgūt kokapstrādi, aušanu, keramiku, mašīnadīšanu un citus amatus meistarklasēs, kā arī aplūkot mākslas un amatniecības darbu izstādes.

Sagatavoja Inese Bramane
Vīpes amatniecības centra "Māzers" vadītāja
inese.bramane@krustpils.lv
Tālr. 26611297

   

 

 — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

Projekta " Maistarklase: ,,Cimdi un zeķes” ietvaros apgūstam:

Lekcijā ,, Latviešu rakstainie cimdi un zeķes” uzzinājām par adījumu kultūras attīstību Latvijas teritorijā dažādos laikos un to atbilstību kultūrvēsturiskajiem novadiem, uzzinājām kā cimdi un zeķes tika saskaņoti ar ikdienas un godu apģērbu. Uzzinājām par Krustpils novada goda tērpa cimdu un zeķu krāsu salikumiem un rakstiem. Apguvām cimdu valnīšu rakstus, tehniskos risinājumus. Cimdu rakstu daudzveidību un raksta aprēķināšanu. Cimdu īkšķa vietas aprēķināšanu, adīšanu un noraukumu.

Meitarklases notiek 1 reizi nedēļā no 1.oktobra  līdz 15.decembrim. Ikviens, kam ir jautājumi par cimdu un zeķu adīšanu var nākt un varēs rast atbildes uz sev interesējošajiem jautājumiem.

  Meistarklases dalībnieces ir ar dažādu adīšanas pieredzi, bet visas uzskata, ka vienmēr ir ko mācīties.

Īpašs paldies Vizmai Lejiņai un Aijai Prokofjevai,  kas iepazīstināja ar savu ieguldījumu cimdu izpētē un savas dzimtas cimdiem.

 

Vīpes amatniecības centra ,,Māzers”vadītāja

Inese Bramane, t. 26611297


Braucieni palīdz novērtēt savu veikumu un iedvesmo jauniem projektiem.

Vīpes amatniecības centrs ,,Māzers” 2017.gadā devās divos pieredzes apmaiņas braucienos. Pirmajā braucienā, kas notika 29.aprīlī, iepazināmies ar Sēlijas kultūrvēsturi, mājražotāju un amatnieku pieredzi.  Apmeklējām kafejas ,,Alīda” ražotni un klausījāmies saimnieces Jolantas veiksmes stāstu. Kafejas ražošana uzstādīta nelielā fabrikā, kur var aplūkot tapšanas procesu, uzzinam  ražošanas īpatnības, vēsturi un  izejvielu audzēšanu.

Apmeklējām Jāņa Jaunsudrabiņa muzeju ,,Riekstiņi”.  Gleznotājs un rakstnieks Jānis Jaunsudrabiņš (1877-1962) savu bērnību(1880-1886) pavadījis viensētā „Riekstiņi”, kur joprojām saglabājies 19.gs veidols - „Baltā grāmatā” tēlotā Mūsmāju pasaule. Muzeja  pamatekspozīcija iepazīstina ar Jaunsudrabiņa dzīvi un daiļradi - te skatāmas viņa grāmatas, gleznas, fotgrāfijas, personīgās lietas, bet 19. - 20. gs. sākuma sadzīves priekšmeti, kas iegūti Neretas pagasta un tuvākās apkārtnes viensētās, dod ieskatu tā laika sadzīvei laiku sētā.

Aknīstes novadpētniecības muzejā uzzinam par Sēlijas vēsturi, tradīcijām, kultūru un ievērojamiem cilvēkiem.

Aknīstes senioru centrā tikāmies ar  Aknīstes čaklajām  rokdarbniecēm "Adatiņas". Skatījām krāšņu un bagātīgu izstādi. Dalījāmies pieredzē  un iedvesmojāmies jauniem darbiem.

Gārsenes pilī  atrodas muzejs un ekspozīcija par baronu Budbergu dzimtu, Gārsenes vēsturi, un pamatskolas vēsturi. Pils telpās apskatāma podiņu krāsns, kas ir kultūrvēstures piemineklis. Krāsns fasādi grezno Holandē ražoti, ar jūras un vējdzirnavu ainavām apgleznoti zilbalti podiņi. Visas sezonas garumā pilī apskatāmas mākslas un izzinošās izstādes.

Gārsenes pils pagrabstāvā tikāmies ar zinošo vīnu darītāju Andri Zībergu, kas stāstīja par vīna darīšanu mājas apstākļos un iepazīstināja ar jaunām vīna receptēm.

Otrs brauciens 10.augustā uz Madonas Novadpētniecības un mākslas muzeju, kur apskatījām Latvijas novadu tautas lietišķās mākslas izstādi,  kopumā izstādīti 554 autoru 1348 darbi no 72 tautas lietišķās mākslas studijām. Izstādē bija pārstāvētas visas lietišķās mākslas nozares – audumi, rokdarbi, keramika, pinumi, ādas un koka apstrāde, metālkalumi un rotas. Šāda apjoma izstāde  mūs ļoti iedvesmoja turpmākajam darbam.

Otra izstāde bija Vecpiebalgas kultūras namā. Skatījām Voldemāra Cīruļa piemiņas balvas latviešu tautas tērpu konkursa dalībnieku darinājumus. Ekspozīcijā bija 27 konkursam iesniegtie tautas tērpu komplekti, kas pārstāv Kurzemes, Vidzemes un Zemgales etnogrāfiskos novadus. Abas izstādes bija izcili iekārtotas un ļāva sajust lepnumu par mūsu tautas lietišķās mākslas mantojumu un cik veiksmīgi tas tiek nodots

Šie braucieni palīdz novērtēt savu veikumu un iedvesmo.

Vīpes amatniecības centra ,,Māzers” vadītāja Inese Bramane

 


Ar Latvijas Valsts mežu atbalstītās Zemgales kultūras programmas 2017 atbalstītu projektu ,,Meistarklase: Cimdi un zeķes” Vīpes amatniecības centrs ,,Māzers” turpina apmācības.

Vīpes amatniecības centrs ,,Māzers” no 2016.gada 22.janvāra līdz 30.04.2016. īstenoja apmācības programmu: ,,Tautas tērpa brunču un kreklu darināšana”. Dalībnieces apguva tautas tērpa valkāšanas tradīcijas, īpaši izzinot Krustpils novada tautas tērpus. Iemācījās kreklu piegriešanu, izšūšanu un sašūšanu. Auda brunču audumus un šuva brunčus.

No 2016.gada 16.septembra  īstenojām Zemgales kultūras programmas 2016 atbalstītu projektu ,,Nemateriālā kultūras mantojuma lietpratēju zināšanu un prasmju tālāk nodošana - ,,Krustpils tipa jostas”. Ar šo projektu turpinām apmācību ciklu par tautas tērpa darināšanu, turpinot gatavoties Latvijas simtgadei. Lai katrai dalībniecei būtu savs tautas tērpa pilns komplekts, to papildinājām ar austu jostu no vilnas un linu diegiem.

2017.gada janvārī  Vīpes amatniecības centrs ,,Māzers” uzsāk  īstenot Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstīto projektu: ,,Nemateriālā kultūras mantojuma lietpratēju zināšanu un prasmju tālāk nodošana - Krustpils tautas tērpa galvassegas un villaines auduma darināšana”.

Dalībnieces izteica vēlmi turpināt tautas tērpu darināšanu, apgūstot dziju krāsošanu, cimdu un zeķu adīšanu.

Ar cimdiem rokās latvieši strādāja (darba cimdi) un īpaši greznojās (goda cimdi). Ir zināms, ka neviena tauta cimdus nelieto tādā daudzumā, kā latvieši. Latvietim cimdi ir ne tikai praktisks apģērba gabals, bet arī priekšmets ar dziļu simbolisku jēgu - tā saucamie dāvināmie vai ceremoniju cimdi. Cimdu simboliskā loma latviešu tautas sadzīvē un svētku (godu) rituālos visspilgtāk izpaužas dažādos dzīves gadījumos, kad cimdu pāris tika lietots kā dāvana vai ziedojums. Svarīga ir cimdu ziedošana, nodrošinot dzimtas turpināšanu gan gaidībās, gan  dzemdībās, kā arī kristību ceremonijās. Laicīgi tiek adīts cimdu pūrs bērēm, gatavojoties aiziešanai mūžībā. Dāvātos cimdus nevalkāja, bet glabāja kā dzimtas relikviju no paaudzes paaudzē.

Krustpils novada zeķes ir vēl viens rakstu un krāsu salikuma meistardarbs. Zeķes ada līdz puslielam, vasarai nātnas, ziemai vilnas. Ikdienas valkāšanai baltas, bet goda dienu zeķes izraksta bagātīgi krāsās un rakstos.

Ar Latvijas Valsts mežu atbalstītās Zemgales kultūras programmas 2017 atbalstītu projektu ,,Meistarklase: Cimdi un zeķes” Vīpes amatniecības centrs ,,Māzers” turpina apmācības.

Projekta ieviešanas gaitā tiks realizētas sekojošas aktivitātes:

1. Dziju krāsošana ar augu krāsvielām, 10.augustā, plkst. 16.00

2. Apgūta cimdu un zeķu adīšana pēc sekojošas 40 stundu apmācību programmas:

Latviešu cimdu izmantošanas un valkāšanas  tradīcijas.

Krustpils novada godu tērpa cimdi un zeķes.

Krāsu salikumi un materiāli, raksta aprēķināšana.

Cimdu rakstu daudzveidība.

Cimdu valnīšu raksti, tehniskie risinājumi.

Zeķu valkāšanas tradīcijas.

Krāsu salikumi un materiāli, raksta aprēķināšana.

Zeķu raksti – rakstainie valnīši, mežģīņrakstā adītās zeķes.

Zeķu adīšanas, valnīšu tehniskie risinājumi.

Izstrādājumu apstrāde.

3. Izstāde ,,Godu cimdi un zeķes”. Interesenti papildinās zināšanas par Latvijas tautas mākslas mantojumu.

Aicinām ikvienu interesentu pieteikties apmācībai Vīpes amatniecības centrā ,,Māzers”, t.26611297

Vīpes amatniecības centra vadītāja  I.Bramane

 

 


 

Latvijas valsts simtgades svinību galvenais vēstījums ir „Es esmu Latvija”

Latvijas valsts simtgades svinību galvenais vēstījums ir „Es esmu Latvija”, akcentējot, ka Latvijas valsts galvenā vērtība ir cilvēki, kuri ar savu ikdienas darbu veido tās tagadni  un kopā ar jauno paaudzi liek pamatus rītdienai.

2016.gada 1.decembrī spēkā stājās Nemateriālā kultūras mantojuma likums! Tas ir jauns, līdz šim nebijis regulējums, kas paredz izveidot nacionālo nemateriālā kultūras mantojuma sarakstu un nosaka kopienu līdzdalību mantojuma saglabāšanā.

Nemateriālā kultūras mantojuma likuma mērķis ir saglabāt un nodot nākamajām paaudzēm nemateriālo kultūras mantojumu kā Latvijas kultūras savdabību un daudzveidību apliecinošu resursu, kas veicina vērtību izpratni, radošumu, attīstību un dzīves kvalitātes uzlabošanu.

Vīpes amatniecības centra ,,Māzers” mērķis ir Nacionālās kultūras identitātes apzināšana, saglabāšana un nodošana nākamajām paaudzēm, veicinot tās dzīvotspēju un atpazīstamību Latvijā un pasaulē.

No 2017.gada janvāra Vīpes amatniecības centrs ,,Māzers” īsteno VKKF atbalstītu projektu: ,,Meistarklase ,,Krustpils novada tautas tērpa galvassegas un villaines audums””. Projekta gaitā apgūstam  Krustpils tautas tērpa galvassegas: meitu  vainagu un sievu cepuru darināšanu, aužam villaines audumu un lakatus.

Krustpils novada tautas tērpu uzskata par latviskāko starp novadiem. Raksti salikti klasiski skaistās joslu kombinācijās. Rakstu izpildījuma tehnika ir vis augstākā un bagātākā. Tautas apģērbs dod iespēju iepazīties ar tautas mākslas tradīcijām, darinātāju meistarību un estētisko gaumi. Tautas tērpu bagātais ornaments un krāsu salikums ir neizsmeļams avots tautas mākslas meistaru jaunradē.

Balstoties uz amatniecības centra darbību, īstenojot VKKF atbalstītus projektus un gatavojoties Latvijas simtgadei, aicinām atsaukties un līdzdarboties  visus tautas tērpu darinātājus un glabātājus, lai piedalītos izstādē.

Īpaši lūdzam atsaukties Krustpils tipa villaines īpašniekus, lai nofotografētu un pierakstītu villaines tapšanas vēsturi.

 

Cerot uz atsaucību un sadarbību,

Vīpes amatniecības centra ,,Māzers” vadītāja,

Inese Bramane, t.26611297


Septembrī Vīpes amatniecības centrs ,,Māzers”uzsāk Valsts Kultūrkapitāla fonda un Latvijas Valsts mežu atbalstīto Krustpils novada pašvaldības projektu: ,,Nemateriālās kultūras mantojuma lietpratēju zināšanu un prasmju tālāknodošana - ,,Krustpils tipa jostas”"

16.09.2016.

pl.15.00 JOSTU IZSTĀDE no Jēkabpils vēstures muzeja krājuma.

pl.16.00  Lekcijas:

,,KRUSTPILS TIPA JOSTAS: DARINĀŠANAS TRADĪCIJAS" un 

 ,,ORNAMENTS LATVIJAS TERITORIJĀ CAURI LAIKIEM"

 Lektore Dr.hist. Anete Karlsone

Ieeja: EUR 1.00

Dalībniekiem jāpiesakās līdz 14.09.2016.

Uzsākam 44 stundu apmācības programmu profesionālās meistarklasēs, lai apgūtu Krustpils tipa jostu darināšanas tehnikas un veidus. Meistarklases vadīs Maija Kulakova.

Programma:

                Krustpils tipa jostu veidi, darināšanas tehnikas. 

                Darbarīki un ierīces jostu aušanai.

                Krustpils tipa jostu krāsu salikumi, jostu kompozīcija.

                Materiāls,tā aprēķināšana, sagatavošana un uzmešana.

                Parauga aušana.

                Jostu aušana. Iekārtošana stellēs, raksts.

                Celaines, rakstu kompozīcija.

                Pītās jostas.

                Savu rakstu veidošana.

                Kļūdu labošana un jostu apstrāde.

                Jostu izmantošana. Izstādes iekārtošana.

Dalībniekiem jāpiesakās līdz 20.septembrim, t. 26611297, Inese

Aicinām pieteikties mašīnadīšanas apmācībai līdz 20.09.2016., t. 26611297, Inese

 

 

 

Pasākumi
Krustpils Novadnieks, JŪNIJS 2021
Krustpils Novadnieks, MAIJS 2021Krustpils Novadnieks, APRĪLIS 2021Krustpils Novadnieks, MARTS 2021
PašvaldībaSabiedrībaEkonomika un investīcijasTūrismsKultūraKontakti
  • Laukezers
  • Kristakrūga skatu tornis
  • Marinzejas ezers
  • Svētki kopā ar zirgiem Krustpils pagastā
  • Krustpils novads XXVI Vispārējos latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkos
  • Kūku pagasta brīvdabas estrāde

2021.gada 1.jūlijā, darbu sākot jauno novadu domēm, stājas spēkā Latvijas Administratīvi teritoriālā reforma. Tās rezultātā jaunajā Jēkabpils novadā tiek apvienota līdzšinējā Jēkabpils pilsēta un Krustpils, Aknīstes, Salas, Jēkabpils un Viesītes novadi.

Lai arī reforma ievērojami skar vairākus pašvaldības darba procesus, pakalpojumu sniegšana iedzīvotājiem turpinās iepriekšējā kārtībā – visi pašvaldības pakalpojumi tiks nodrošināti visos pagastos līdzšinējās pakalpojumu sniegšanas vietās un ierastajā kārtībā līdz jaunu saistošo noteikumu izdošanai.

Ē adrese Mājokļa drošība PAPS Es, Latvija un ES www.mezalietas.lv e-pakalpojumi 1188.lv transporta saraksti
Cienījamais lietotāj, www.krustpils.lv izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu vispārējo pakalpojumu kvalitāti. Turpinot lietot tīmekļa vietni, jūs apliecināt, ka piekrītat mūsu privātuma politikai. Es piekrītu Es nepiekrītu